Београд, 22. фебруар 2010. године – Државни секретар Министарства животне средине и просторног планирања Владе Републике Србије Ивица Радовић изјавио је данас да је циљ твининг пројекта "Јачање административних капацитета у области управљања квалитетом ваздуха у Републици Србији“ унапређење квалитета ваздуха у Србији.
 |
Ивица Радовић и Адријано Мартинс |
Радовић је на конференцији за новинаре рекао да је овај пројекат, који са милион евра финансира Европска комисија, започет 26. новембра 2009. године и трајаће две године.
Он је истакао да су партнери Србије у реализацији пројекта Министарство животне средине Чешке, Хидрометереолошки институт и Савезно министарство за заштиту животне средине, заштиту природе и нуклеарну безбедност Немачке.
Према његовим речима, главни циљ је размена информација о савременим трендовима у области контроле и заштите квалитета ваздуха, помоћ експертима у Србији у имплементацији закона и мерење квалитета ваздуха у складу са европском регулативом.
Заменик шефа Делегације Европске комисије у Србији Адријано Мартинс истакао је да је услов за чланство Србије у ЕУ усвајање и примена закона из области заштите животне средине заснованих на европским стандардима.
Мартинс је оценио да је Србија у последњих неколико месеци напредовала у законодавној области, и додао да је усвојен такозвани "зелени пакет закона", у ком је и Закон о заштити ваздуха.
Он је навео да су студије показале да постоји веза између оболевања грађана и загађења ваздуха, и додао да су у Србији емисије угљендиоксида два пута веће у односу на земље са сличним бруто дохотком.
Према његовим речима, Европа од седамдесетих година прошлог века, између осталог, ради на побољшању квалитета ваздуха, контроли емисије штетних гасова и унапређењу квалитета горива.
Такође, Мартинс је подсетио на то да је Европска комисија у 2005. години објавила Стратегију о загађењу ваздуха којом је предвиђено да се до 2020. године за 40 одсто смањи број превремених смрти узрокованих загађењем.
Он је указао на то да спровођење те стратегије кошта седам милијарди евра годишње, и навео податак да је од 2000. године ЕУ у еколошке пројекте у Србији инвестирала 450 милиона евра, при чему се 165 милиона евра односи на пројекте који су у току.