Београд, 17. фебруар 2010. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић истакао је да је Србија у протекле две године дипломатске борбе за Косово и Метохију сачувала мир и стабилност у региону, покренула историјски процес пред Међународним судом правде у Хагу и задржала број признања самопроглашене независности на минимуму.
 |
 |
 |
Фото: Фонет (архивски снимак) |
Јеремић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Данас" истакао да ће Београд у наредном периоду учинити све да поново покрене преговарачки процес о статусу и да теме Космета и европских интеграција остану раздвојене.
Србија се пре две године суочила с покушајем наметнутог отимања 15 одсто своје територије, који су подржале неке од најмоћнијих земаља света, у тешкој економској ситуацији и у периоду блокаде процеса европских интеграција. Определили смо се за дипломатску борбу, стрпљиву и енергичну, чиме смо направили преседан у историји ових простора, додао је министар.
Он је указао на то да највећи успех за две године представља то што је Србија успела да сачува мир и стабилност у региону, упркос дестабилизирајућем понашању приштинских власти.
Успели смо да међународна признања самопроглашене независности задржимо на веома ниском нивоу, упркос жестоким притисцима. Изборили смо се за процес пред Међународним судом правде у Хагу и да се за њега активно заинтересује велики број држава, чиме смо од њега направили највећи процес у историји међународног права, навео је Јеремић.
У исто време, додао је он, убрзано је настављен процес европских интеграција и 2009. година је била изузетно успешна и у дипломатској борби за Косово и Метохију и у напредовању Србије ка чланству у ЕУ.
Као највећи неуспех у протеклом периоду, министар је означио то што фебруара 2008. године није спречено насиље на улицама Београда, настало као реакција на самопроглашење независности у Приштини.
Упитан који су то највећи изазови који предстоје, Јеремић је рекао да ће кључни тренутак бити када Међународни суд правде саопшти мишљење о нелегалности једнострано проглашене независности Косова, након чега ће Србија учинити све да дође до обнављања дијалога о статусу.
Што се тиче севера Косова и Метохије, веома је важно да у овом осетљивом тренутку нико од актера не направи било какав радикални корак, навео је Јеремић и додао да је за Србију значајно што се ЕУ званично дистанцирала од плана међународног цивилног представника Питера Фејта.