Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србија ће спремно дочекати упитник Европске комисије

Србија ће спремно дочекати упитник Европске комисије

Београд, 13. фебруар 2010. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је данас да ће Србија спремно дочекати упитник Европске комисије.

Фото: www.politika.rs
Ђелић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Политика" рекао да ће нам по добијању "зеленог светла" Европска комисија експресно послати упитник и додао да му је то у разговору у Бриселу поврдио нови европски комесар за проширење Штефан Филе.

Потпредседник Владе је истакао да је то веома охрабрујуће јер ће Србија бити спремна за овај корак и већ у мају припремити све одговоре на упитнике које су добиле земље које су испред ње у овој процедури.

Он је најавио да ће 2. марта бити одржана прва седница Одбора Србија–ЕУ за праћење примене Прелазног трговинског споразума.

Размотрићемо све што је урађено од јануара 2009. године, тако да ћемо и по том питању имати јаке аргументе. Тренутно је актуелна процена очувања и развоја наших европских капацитета у контексту смањења администрације, указао је Ђелић.

Такође, он је навео да је шпанско председништво ЕУ потврдило да ће покушати да стави захтев Србије за чланство пред Савет ЕУ што пре, али је и нагласило да је за то потребан консензус свих земаља чланица.

Очигледно је да неће бити могуће постићи такав консензус пре почетка ратификације ССП-а средином године. Ратификација подразумева да Србија поново добије позитиван извештај Сержа Брамерца, при чему би изручење преосталих хашких оптуженика одмах одблокирало процес. Не треба тражити услове тамо где их нема, али треба подсетити да је Хаг услов који неће нестати све док се не испуни у потпуности, рекао је Ђелић.

Ђелић је подсетио на то да су европски званичници безброј пута рекли да су решење косовског питања и европска перспектива Србије два одвојена процеса.

Заправо, жеља Европе да сви грађани Балкана буду унутар ЕУ биће снажан аргумент да се по питању статуса Косова напокон пронађе компромис кроз преговоре. Због тога је политика и Европа и Косово толико делотворна за Србију, закључио је Ђелић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs