Од 1. фебруара пуна примена Прелазног трговинског споразума
Београд, 29. јануар 2010. године – Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер изјавио је данас да ће од 1. фебруара почети пуна примена Прелазног трговинског споразума између Србије и ЕУ, чији је крајњи циљ стварање слободне трговинске зоне у року од шест година.
Дежер је на конференцији за новинаре подсетио на то да је Србија већ једнострано почела да примењује споразум 1. фебруара прошле године, као и да је ЕУ још 2000. године омогућила бесцарински извоз из Србије у ЕУ, осим за поједине групе производа.
Он је објаснио да је новина то што сада постоји уговорни однос Србије и ЕУ о примени споразума, што подразумева заједничко надгледање процеса његове примене и постепене либерализације увоза из ЕУ у Србију.
Половином марта, како је најавио, биће одржан први састанак комитета за Прелазни трговински споразум, заједничког тела представника Србије и ЕУ, које ће пратити спровођење споразума и напредак у његовој примени.
Према његовим речима, постоји пет кључних области које споразум обухвата – трговинска либерализација, конкуренција, интелектуална својина, транзитни саобраћај и контрола државне помоћи.
Шеф Делегације ЕУ у Србији нагласио је да ће за Србију највећу корист од примене Прелазног трговинског споразума представљати успостављање предвидивих правила трговине и повећање конкурентности предузећа.
Он је оценио да ће примена јасних правила, у складу са прописима ЕУ, учинити Србију привлачнијом за стране инвеститоре јер власти неће моћи да доносе једностране одлуке због уговорног односа са ЕУ.
Политичка корист од почетка примене споразума је то што ће ЕУ надгледати процес напретка Србије, што ће бити узето у обзир при доношењу одлуке о кандидатури Србије за чланство у Унији, рекао је Дежер.
Он је напоменуо и да је Србија у првој години једностране примене споразума учинила одређени напредак у областима заштите конкуренције и алокације државне помоћи.
Шеф Сектора за економију и европске интеграције у Делегацији ЕУ Алберто Камарата указао је на то да ће Србија захваљујући успостављању уговорног односа са ЕУ сада бити у прилици да привуче више страних инвестиција, унапреди своју индустријску производњу и повећа извоз у ЕУ.
Он је изразио наду да ће од ове године трговинска размена између Србије и ЕУ бити унапређена, као последица опоравка од економске кризе и примене Прелазног трговинског споразума.
Камарата је подсетио на то да је у првој години примене споразума већ укинуто 58 одсто царинских тарифа на индустријске производе на увоз из ЕУ.