Београд, 27. јануар 2010. године – Председник Републике Србије Борис Тадић изјавио је данас на централној комеморативној манифестацији обележавања Међународног дана сећања на жртве холокауста у Србији да је у нашој земљи неприхватљива нетрпељивост према етничким, националним, верским или политичким разликама.
 |
Борис Тадић |
Фото: Фонет |
Тадић је на комеморативној манифестацији одржаној код Споменика жртвама геноцида у Другом светском рату, који се налази у оквиру комплекса некадашњег концентрационог логора "Старо сајмиште", поручио да никакве предрасуде и омразе које претендују да их оправдају и продубе не могу угрозити наше уверење да је наш људски идентитет изнад свега тога и да у другоме препознајемо себе и могућност да обогатимо свој потенцијал хуманог и људског.
Председник Србије је подсетио на то да се увек залагао да се јеврејска заједница, као и друге заједнице у Србији, осећају као равноправни члан друштва, и поручио да ће увек бити на страни оних чији је етнички, културни, верски и људски идентитет угрожен.
Сведоци смо настојања да се забораве ова трагична искушења холокауста, да се ревидира историја нацистичких злочина, да се обнове идеологије нетрпељивости, расизма и шовинизма, етничког, верског и других фанатизама. То у Србији не може и не сме да се догоди, упозорио је Тадић.
Он је додао да ће Србија учинити све да очува и заштити историјске споменике и обнови меморијалне просторе холокауста.
Делим са вама уверење да ће нас остварење племенитих амбиција увести у ред земаља које познају етику историјске одговорности и културу памћења жртава.
Радимо озбиљно на развијању програма образовања о холокаусту у нашем образовном систему, учествујемо у међународним пројектима истраживања и обележавања сећања на жртве холокауста, а очекујем да заједно са градским властима Београда и Србије обележимо и заштитимо свa места страдања Јевреја у нашој земљи, закључио је Тадић.
На комеморативној манифестацији говорио је и амбасадор Израела Артур Кол, који је поручио да се сећање на холокауст мора чувати како би се избегло да расизам, предрасуде и мржња поново превладају.
Кол је истакао да су Уједињене нације проглашењем 27. јануара за Међународни дан сећања на жртве холокауста признале да се геноцид може поново догодити, било где и у било ком тренутку, осим уколико не буде учињено све како бисмо се супротставили дискриминацији, прогонима и расизму.
Амбасадор Израела је изразио очекивање да ће Србија током ове године постати пуноправни члан Радне групе за међународну сарадњу у области образовања, сећања и истраживања холокауста.
На централној међународној комеморативној свечаности обележавања 65-годишњице ослобођења логора смрти "Аушвиц", која се одржава 27. јануара у оквиру истоименог меморијалног комплекса у Пољској, Србију представља министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић.