Београд, 17. јануар 2010. године - Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић изјавила је данас да је Специјално тужилаштво од марта прошле године, када је почела примена Закона о одузимању имовине стечене вршењем кривичних дела, покренуло 21 истрагу против 210 особа, а заплењено је на десетине милиона евра.
 |
Миљко Радисављевић и Снежана Маловић на данашњој конференцији за новинаре |
Фото: Фонет |
Маловић је на конференцији за новинаре навела да су на мети Тужилаштва били аутомобили чланова група које се баве трговином дрогама, као и куће, станови, грађевинско земљиште и готов новац.
Она је истакла да је само у једној акцији, од једног нарко-дилера, заплењено више од пола милиона евра.
Оно што је отето од грађана вратићемо грађанима. Од овог и оваквог новца отворићемо школе, вртиће, сигурне куће и помагати институције које ће се борити против криминала, указала је министар и поновила да нико није јачи од државе.
Док је један радник у руднику радио цео свој живот, један нарко-дилер је целу његову животну плату зарадио за само једно вече. Док је тај рудар ризиковао свој живот у рударском окну и подизао Србију, нарко-дилер на улицама трује децу и мислим да постоји и политички и друштвени консензус да им кажемо да је било доста, нагласила је Маловић.
Она је истакла да је новац који је до сада заплењен довољан да се Звечанска и Дом за аутистичну и хендикепирану децу обезбеде за наредних десет година.
Специјални тужилац за организовани криминал Миљко Радисављевић рекао је да је Тужилаштво у претходној години поднело осам захтева за привремено и један за трајно одузимање имовине.
Он је прецизирао да су се захтеви углавном односили на породичне куће, пословне објекте, станове, грађевинско земљиште, аутомобиле и новац.
Специјални тужилац је подсетио на то да је за сада трајно одузета грађевинска парцела већа од 20 ари у Шилеровој улици у Земуну, која је припадала вођама "земунског клана".
Према његовим речима, до сада су поднети захтеви за привремено одузимање једног пословно-стамбеног објекта, седам породичних кућа, три помоћне зграде, 17 станова укупне површине од приближно 1.100 метара квадратних, 20 аутомобила и око 550.000 евра.
Радисављевић је истакао да заплена новца у апоенима од 10, 20 и 50 евра приликом претреса једног стана у Београду говори о томе да је реч о новцу који потиче директно од уличне продаје дроге, и додао да је нарко-бизнис заступљен на територији Србије и да доноси велики профит.
Организоване криминалне групе које се баве нелегалним прометом дроге делују и преко граница, па је неопходна међународна сарадња, указао је он и додао да луксузни аутомобили који се налазе испред зграде Специјалног суда у Устаничкој улици, а који су одузети, вреде и више од 50.000 евра.
Према његовим речима, та возила су, по правилу, одузета од особа које немају ни дана радног стажа, нити су се икада бавиле легалним послом.
Специјални тужилац је потврдио да је Србији испоручен још један осумњичени за међународну трговину наркотицима у случају "Балкански ратник", а да Тужилаштво, у сарадњи са колегама из иностранства, ради на лоцирању преосталих окривљених.
Истрага у том случају покренута је против 17 особа, у притвору је њих девет, а последњи осумњичени је изручен Србији прошле седмице из екстрадиционог притвора у БиХ, указао је Радисављевић.