Београд, 13. јануар 2010. године – Директор Безбедносно-информативне агенције (БИА) Саша Вукадиновић изјавио је данас да је стање безбедности у Србији стабилно, али да је наша земља у континуитету изложена одређеним безбедносним ризицима.
|
|
|
Фото: Танјугархивски снимак |
Вукадиновић је, представљајући извештај о раду БИА за период март–октобар 2009. године на седници Одбора за одбрану и безбедност Скупштине Србије, истакао да је најважнији сегмент рада БИА супротстављање сепартизму и тероризму у вези са нелегалним проглашењем независности Косова и Метохије.
Он је прецизирао да је у 2009. години уочена намера вођства Албанаца на Косову и Метохији да на другачији начин ставе под своју контролу територију те покрајине.
Према његовим речима, за разлику од активности у прошлости када је то чињено насилним путем, сада се то покушава насељавањем Албанца на север Космета, посебно у насељу Брђани.
Директор БИА је навео да је било и других видова притисака на српско становништво, као што су одузимање имовине, исконструисани поступци против Срба за наводне злочине и прекидање у снабдевању електричном енергијом.
Вукадиновић је рекао да не искључује постојање илегалних оружаних формација Албанаца на Косову које нису употребљене у 2009. години, али које могу то бити у 2010. години.
Према његовим речима, сам чин илегалне сецесије дела територије Србије остаје најозбиљнији реметилачки фактор када је реч о безбедности грађана.
Он је нагласио да је БИА ангажовала све своје расположиве капацитете у циљу лоцирања преосталих хашких оптуженика, пре свега Ратка Младића, и истакао да је то апсолутни приоритет у раду Агенције у наредном пероду.
Хапшење хашких оптуженика није само обавеза БИА већ и свих других надлежних државних органа, рекао је Вукадиновић и додао да Агенција ефикасно одговара на све захтеве Трибунала и одбрана оптужених.
Кад је реч о активностима у борби против организованог криминала, Вукадиновић и подсетио на то да је акција заплене две тоне кокаина у Латинској Америци организована у сарадњи БИА и Америчке агенције за сузбијање трговине наркотицима (ДЕА), и додао да је у њој била затражена и помоћ земаља Јужне Америке.