Београд, 30. децембар 2009. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић оценио је данас да је највећи успех Министарства унутрашњих послова у 2009. години повећано поверење грађана у полицију.
Дачић је на конференцији за новинаре, на којој је представио резултате рада МУП-а у 2009. години, истакао да без тог поверења полиција не може успешно да обавља свој посао, и поновио да је циљ да полиција буде сервис грађана.
Он је навео да је у овој години повећан проценат расветљавања најтежих кривичних дела, и додао да је у области организованог нарко-криминала у Србији откривено 28 нарко-група са укупно 133 члана, од којих је 118 ухапшено.
Министар је нагласио да је на подручју Србије за 11 месеци ове године заплењено укупно 1,25 тона опојних дрога, и прецизирао да је, између осталог, заплењено 135 килограма хероина, више од тоне марихуане, 17 килограма кокаина и 16 килограма хашиша.
Према његовим речима, безбедносни систем Србије показао је да је наша земља поуздан партнер у регионалним и светским оквирима и да је фактор мира и стабилности у региону.
Дачић је указао на то да је на основу информација српске полиције у протеклих 18 месеци широм света одузето 1,2 тоне кокаина, и подсетио на то да је Безбедносно-информативна агенција (БИА) учествовала у одузимању више од две тоне кокаина у међународним водама.
Он је нагласио да је у области организованог финансијског криминала откривено седам организованих криминалних група са укупно 111 чланова, од којих је 86 ухапшено, и додао да су и у области сузбијања фалсификовања новца постигнути значајни резултати.
Министар је навео да је у овој години, у односу на 2008. годину, проценат расветљених убистава повећан са 76 на 80 одсто, тешких убистава са 75 на 85 одсто, силовања са 79 на 88 одсто, силовања у покушају са 78 на 80 одсто и разбојничких крађа са 69 на 72 одсто.
Кад је реч о хапшењима особа за које постоји основана сумња да су извршиле кривично дело силовања у Београду претходних дана, он је навео да је полиција јуче ухапсила и Миломира Ненадовића из Бајине Баште, који је у Београду живео са невенчаном супругом и који је раније осуђиван због кривичних дела разбољништва и тешке крађе.
Дачић је указао на то да је у Србији у великој мери присутан проблем повратника у вршењу кривичних дела, и оценио да је то последица благе казнене политике, која мора бити знатно оштрија.
Он је саопштио да је током протекле године откривено 143 осумњичених за трговину људима, и нагласио да је највећи успех хапшење 14 чланова криминалне групе која је у земље Европске уније илегално пребацила 53 држављанина Албаније и остварила корист у износу од 200.000 до 300.000 евра.
Према његовим речима, у сузбијању трговине људима примећено је да је доминантна такозвана унутрашња трговина, с обзиром на то да је од укупно 75 жртава њих 69 из Србије, при чему највише жртава, 60 одсто, чине деца и малолетници.
Министар је истакао да је у сарадњи са полицијом Републике Српске и Федерације БиХ откривена међународна група чији је вођа Дарко Елез, која је осумњичена за убиства, трговину дрогом и оружјем, разбојништва, изнуде, уцене и прање новца.
Први потпредседник је истакао и да је примена новог Закона о безбедности саобраћаја довела до смањења саобраћајних несрећа са смртним исходом за три одсто, да је број погинулих смањен за 10 одсто, а повређених за више од један одсто.
Дачић је поновио да је Министарство унутрашњих послова веома заслужно за визну либерализацију, и подсетио на то да је издато више од 1,4 милиона биометријских пасоша и више од 1,3 милиона биометријских личних карата.
Он је као приоритете МУП-а за 2010. годину навео борбу против организатора највећих и најмоћнијих криминалних група, обезбеђење јавног реда и мира, као и наставак модернизације и опремања полиције.
Министар је најавио да ће полиција наставити одлучну борбу против свих видова насиља, као и да ће бити испитане све сумњиве приватизације у којима су радници остали без посла.
Кад је реч о сарадњи са Хашким трибуналом, Дачић је истакао да је Србија јасно опредељена за то да сарадња са тим међународним судом мора бити што пре окончана.