Београд, 28. децембар 2009. године – Министар за људска и мањинска права у Влади Републике Србије Светозар Чиплић најавио је данас да ће наредне године бити изабрано 19 националних савета и додао да ће година на измаку бити репер за оно што ће Министарство урадити у 2010. години.
Чиплић је на конференцији за новинаре, на којој су представљени резултати рада тог министарства, подсетио на то да су у 2009. години донети Закон о забрани дискриминације и Закон о националним саветима националних мањина.
Он је објаснио да је Закон о забрани дискриминације један од докумената који су неопходни за усклађивање правног поретка Србије са Европском унијом, и указао на то да поједине државе чланице ЕУ и даље немају такав закон.
Министар је нагласио да је Србија за усвајање и садржину тог закона од ЕУ добила највише оцене, и најавио да ће идуће године Скупштина Србије изабрати повереника за борбу против дискриминације.
Србија је позитивну оцену добила и за Закон о националним саветима националних мањина, којим је садржински и процедурално реализовала мањинску самоуправу загарантовану Уставом Србије, истакао је министар.
Примена тог закона почела је уписом у посебне бирачке спискове који су отворени у новембру, рекао је Чиплић и подсетио на то да је у 2009. години донета и Стратегија за унапређивање положаја Рома, као и да је формиран републички Савет за националне мањине.
Чиплић је најавио да ће 2010. годину обележити избори за чланове 19 националних савета, и објаснио да ће њиховим формирање бити обезбеђен пун капацитет мањинске самоуправе.
Према његовим речима, наредне године ће почети израда стратегије о људским правима, која ће допринети координацији свих оних који учествују у гарантовању и заштити људских права.
Министар је најавио да ће један од кључних пројеката у наредној години бити и обука судија и тужилаца у примени међународних конвенција о заштити људских права, што ће додатно регулисати ту област.
Чиплић је најавио да ће у обуку бити укључени и представници медија како би се јавност на најбољи начин информисала о поштовању људских права.