Београд, 23. децембар 2009. године – Министар трговине и услуга у Влади Републике Србије Слободан Милосављевић оценио је данас да потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) са ЕУ значи више страних инвестиција, нових радних места, већу производњу и конкурентност на тржишту.
Милосављевић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом представљања пројекта “Информативна кампања о обавезама и предностима које доноси Споразум о стабилизацији и придруживању и стицање статуса кандидата за чланство у ЕУ”, истакао да ће потписивање ССП-а допринети и бољем стандарду грађана наше земље.
Он је указао на то да ће Србија са ЕУ имати режим слободне трговине, који више неће моћи да буде суспендован, и подсетио на то да ће наша земља моћи да користи и претприступне ИПА фондове ЕУ.
Министар је подсетио на то да након 20 година грађани Србије могу слободно да путују у земље ЕУ, што је велики успех и за њих и за пословне људе, којима то значи уштеду у времену и веће могућности у бизнису.
Према његовим речима, потенцијали привреде наше земље су много већи од тржишта Србије, при чему су у многим сегментима већи и од региона ЦЕФТА.
Милосављевић је нагласио да је ЕУ у протеклом периоду била и партнер и савезник Србије, што се најбоље видело у години кризе која је на измаку.
Представљајући брошуре “Заштита конкуренције”, “Безбедност производа” и “Заштита потрошача”, он је навео да је ресорно министарство, заједно са аутором брошура, професором Факултета политичких наука Универзитета у Београду Тањом Мишчевић, издало те три брошуре, које су стављене у контекст ССП-а.
Он је објаснио да је циљ издавања брошура да привредници, научна и стручна јавност и грађани Србије добију информације о томе колико је урађено у процесу усклађивања са регулативом ЕУ и колико ће то допринети већој конкурентности српске привреде, квалитетнијем животу грађана и потрошача у нашој земљи и њиховој бољој заштити.
Мишчевић је оценила да је потписивањем ССП-а започела нова фаза односа Србије и ЕУ, при чему ће један од кључних задатака у нашој земљи бити имплементација, а не само доношење нових прописа.
Она је истакла да самим чином добијања статуса кандидата за пријем у чланство у ЕУ Европска комисија постаје не само партнер у преговорима већ и оштар противник, са којим се представници државе Србије морају борити да докажу све оно што желе да остваре тим споразумом.
Такође, Мишчевић је подсетила на то да су кроз ту процедуру прошле и друге земље кандидати за чланство у ЕУ, и додала да ће и у случају Србије контрола Европске комисије, протоком времена, бити све већа, што је оптерећење, али и изазов за све оне који раде у државној администрацији.