Љајић најавио појачани инспекцијски надзор у предузећима
Нови Сад, 16. децембар 2009. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић изјавио је данас у Новом Саду да су лош социјални статус радника и повећање броја социјалних случајева најчешће последице лоших приватизација у Србији.
Љајић је на конференцији за новинаре у Савезу самосталних синдиката АП Војводине рекао да су многи власници куповали предузећа не да би покренули производњу у њима, већ због атрактивног грађевинског земљишта и објеката.
Министар је најавио појачани инспекцијски надзор у предузећима, као и ригорозну контролу уплате пореза и доприноса за запослене.
Он је прецизирао да се за повезивање радног стажа у Србији пријавило 269 привредних субјеката са укупно 44.000 радника, а у АП Војводини 44 предузећа са нешто више од 5.000 радника.
Љајић је најавио одређене измене у правилима о повезивању радног стажа које ће се односити на предузећа у стечају, на предузећа која су приватизована по старом закону, као и на предузећа у већинском државном власништву.
Према његовим речима, за оверу здравствених књижица до сада се пријавило укупно 30.000 радника, којима послодавци нису уплаћивали допринос за здравствено осигурање.
Љајић је рекао да није задовољан постојећим нивоом социјално-економског дијалога, и оценио да ће тај дијалог бити бољи када се ускоро утврди репрезентативност синдиката и послодаваца.
Он је оценио и да ће 2010. година бити кризна, због чега је нереално очекивати одмрзавање општег колективног уговора.
Министар рада и социјалне политике је најавио да ће Влада Србије обезбедити 340 милиона динара за 67 народних кухиња у Србији и за још десет које чекају да буду отворене.
Имамо укупно 30.000 корисника народних кухиња, а још 5.000 корисника је на чекању. Циљ нам је да обезбедимо да у Србији не буде гладних, навео је Љајић.
Према његовим речима, и у 2010. години биће обезбеђена редовна исплата социјалних давања, али је додао да она неће бити повећавана.
Љајић је рекао и да ће у току наредне године бити усвојен нови закон о социјалној заштити, који ће почети да се примењује од 1. јануара 2011. године, и објаснио да ће тим документом бити обухваћено више категорија становништва којима ће припадати материјално обезбеђење него што је то сада случај.
Он је рекао да не очекује раст стопе сиромаштва у 2010. години, али ни отварање већег броја нових радних места.
Бићемо задовољни ако очувамо садашња радна места. Било би илузорно очекивати да у условима глобалне кризе имамо повећан проценат запослених, навео је Љајић, који је данас у Новом Саду разговарао са представницима синдиката из више војвођанских места о унапређењу социјалног дијалога и мерама Владе Републике Србије за отклањање негативних ефеката глобалне економске кризе.