Против Србије поднето 10 индивидуалних представки уговорним телима УН
Београд, 15. децембар 2009. године – Помоћник министра за људска и мањинска права у Влади Републике Србије Сања Јашаревић-Кужић изјавила је данас да је против Србије поднето десет индивидуалних представки уговорним телима УН због кршења међународних уговора у области заштите људских права.
Јашаревић-Кужић је на конференцији “Индивидуалне представке уговорним телима УН и извршење одлука уговорних тела у Републици Србији” прецизирала да је шест представки поднето Комитету против тортуре, три Комитету за људска права и једна Комитету за елиминацију расне дискриминације.
Она је истакла да је девет представки решено, док је поступак по једној представци у току, и додала да је највећи број ових представки поднео Фонд за хуманитарно право заједно са Европским центром за право Рома, као и Југословенски комитет правника (ЈУКОМ).
Јашаревић-Кужић је указала на то да комитети разматрају индивидуалне представке које против Републике Србије могу бити поднете тек када буду исцрпљени сви домаћи правни лекови.
Она је објаснила да у државном систему постоји парадоксална ситуација јер је Србија прихватила надлежност поменутих комитета, а самим тим и обавезу да спроводи њихове одлуке, а да до данас није успостављен правно институционални механизам за припрему одговора представки и за њихово извршавање.
Помоћник министра је навела да је Србија чланица седам основних конвенција УН у области заштите људских права.
Она је прецизирала да су то Међународни пакт о грађанским и политичким правима, Међународни пакт о економским, социјалним и културним правима, Конвенција против мучења и других сурових нељудских понижавајућих поступака, Конвенција елиминисања свих облика дискриминације жена, Конвенција забране расне дискриминације, Конвенција о правима детета и Конвенција о правима особа са инвалидитетом.
Конференцију "Индивидуалне представке уговорним телима Уједињених нација и извршење одлука уговорних тела у Републици Србији" организовало је Министарство за људска и мањинска права у сарадњи са Мисијом ОЕБС-а и Уједињеним нацијама у Србији.
У раду конференције учествовали су представници институција и организација које су од кључног значаја за учешће у поступку пред уговорним телима УН по индивидуалним представкама против Србије, као и за спровођење већ донетих одлука тих тела у нашој земљи.
Циљ конференције је изналажење решења по питању прецизирања улоге државних органа и њихове сарадње у процесу припреме одговора државе у поступцима пред поменутим телима УН, као и успостављање националног правног оквира и праксе за поступање по тим одлукама.