Београд, 10. децембар 2009. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да би бесплатна вакцинација становништва против вируса грипа А (H1N1) требало да почне 17. децембра.
ВИДЕО: Томица Милосављевић о значају вакцинације
Милосављевић је на конференцији за новинаре, која је одржана након седнице Владе, навео да је у току испитивање првог контингента вакцина, које би требало да буде завршено до 16. децембра.
Према његовим речима, до краја децембра требало би да буде испоручено још 480.000 доза вакцине, тако да ће са том количином Србији бити достављено укупно 620.000 доза вакцина.
Он је потврдио да ће се први вакцинисати како би личним примером показао да је вакцина безбедна, и поновио да ће вакцинација бити потпуно бесплатна и да ће приоритет имати најосетљивије групе становништва, а то су деца, труднице и запослени у јавним службама од виталног значаја.
Милосављевић је навео да су до сада у Србији забележена 32 смртна исхода од новог грипа, и додао да су искуства у свету показала да би, без вакцинације, трећи талас епидемије био најозбиљнији.
Према његовим речима, почетком следеће недеље биће одржана седница Радне групе за борбу против новог грипа на којој ће се разматрати даљи кораци у заштити становништва.
Милосављевић је рекао да ће том приликом бити разматрана могућност да зимски распуст почне раније и нагласио да се продужетак јесењег распуста у новембру показао као ефикасна мера у сузбијању епидемије.
ВИДЕО: Слободан Хомен о изменама и допунама закона који се тичу спречавања насиља у спорту и хулиганства
Државни секретар Министарства правде Слободан Хомен рекао је да је Влада на данашњој седници усвојила предлоге измена и допуна закона који се тичу спречавања насиља у спорту и хулиганства.
Хомен је нагласио да је борба против насиља у спорту и хулигана апсолутни приоритет Владе и навео да су усвојени предлози измена Закона о спречавању насиља на спортским теренима, Закона о прекршајима и Кривичног законика, који предвиђају пооштравање казнене политике и убрзање судских поступака.
Према његовим речима, предвиђеним изменама, хулигане који убудуће буду изазивали насиље и нереде на спортским догађајима чекају и затворска и новчана казна која је за поједине прекршаје повећана и до десет пута.
Он је објаснио да ће казном затвора од 30 до 60 дана и новчаном казном од 50.000 до 150.000 динара убудуће бити кажњавани хулигани који буду носили навијачке шалове преко лица како би сакрили идентитет.
Хомен је рекао да Предлог измена и допуна Закона о спречавању насиља на спортским приредбама предвиђа исте казне за хулигане који буду бацали предмете на спортски терен или у гледалиште, уништавали имовину приликом доласка или одласка са спортске приредбе и уносили и палили навијачке бакље.
На исти начин, како је додао, кажњаваће се и лица која на стадионе покушају да унесу или продају алкохол и друга опојна средства, или препродају улазнице, као и они који неовлашћено уђу на спортски терен, у службене просторије или у део гледалишта на стадиону који је намењен противничким навијачима.
Према његовим речима, изменама Кривичног законика за кривична дела почињена у групи предвиђене су казне од две до осам, а за вођу групе од три до дванаест година затвора.
Он је указао на то да ће предвиђеним изменама закона бити омогућено да казне у прекршајном поступку буду изречене и на стадиону с обзиром на то да је клубовима наметнута обавеза да обезбеде просторије за судију за прекршаје и тужиоца, као и просторије за хулигане који ће бити хапшени на стадионима.
Такође, клубови ће морати да о свом трошку купе опрему и омогуће видео-надзор на стадиону који ће у сваком тренутку бити доступан полицији и тужилаштву, нагласио је државни секретар Министарства правде.
Пооштравање казни за прекршаје, како је рекао, предвиђено је и за организаторе спортских манифестација, при чему новчана казна од милион до два милиона динара прети спортском савезу, спортском друштву, организацији у области спорта, клубу или другом правном лицу ако не осигура несметано и безбедно одржавање спортске приредбе.
Хомен је навео да су забрањени продаја или конзумирање алкохолних пића у спортском објекту и на удаљености до једног километра од њега, у Београду, Крагујевцу, Нишу и Новом Саду, а у осталим местима до 300 метара за време одржавања спортске приредбе.