Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Унапређење стручног рада у социјалним установама

Унапређење стручног рада у социјалним установама

Београд, 1. октобар 2004. године - Помоћник министра за рад, запошљавање и социјалну политику у Влади Републике Србије Владимир Илић изјавио је данас да је Министарство формирало радну групу која ће радити са запосленима у домовима за незбринуту децу, како би се у овим установама унапредио стручни рад.

Нисмо желели да случајеве сексуалног узнемиравања штићеника појединих домова за незбринуту децу скривамо од јавности, јер нам је намера била да решимо проблем, и верујем да смо на прагу његовог решења у целини, објаснио је Илић.

Он је истакао да је Министарство формирало радну групу која треба да помогне запосленима у домовима у процесу едукације и установљавања нове организације рада.

Према његовим речима, у медијима је било више злонамерних навода о неактивности Министарства када је реч о случајевима злостављања у домовима, а оно је било нарочито неправедно нападнуто када је реч о последњем случају који се догодио у Врању.

Илић је оценио да је један од узрока за велики број полуистина и неистина које су о том случају објављиване по медијима, лоша сарадња између Центра за социјални рад у Врању и Дома за децу и омладину у овом граду.

Он је пренео да је директор дома у Врању поднео оставку, и најавио да ће Министарство чим оставка буде озваничена, поставити новог човека на чело те установе.

Када је реч о Дому за децу и омладину без родитељског старања у Врању, Министарство је предузело одређене кораке како би се испитао тај случај, у којем је деветнаестогодишњи штићеник дома наводно претукао лопатом осмогодишњу девојчицу, а према налазима лекара постоје индиције да је можда било и сексуалног злостављања.

Илић је изјавио да је Министарство формирало и радну групу која ће организовати едукацију за запослене у Дому за незбринуту децу у Петровцу на Млави у којем је, наводно, такође било случајева злостављања штићеника дома.

Помоћник министра је оценио да та установа јако лоше стоји када је у питању стручно обављање посла, и пренео да се води истрага о начину пословања дома, како би се утврдило да ли је било малверзација у раду руководства које је смењено.

Није нам идеја да започнемо решавање проблема у домовима и да онда станемо, већ желимо да направимо нову организацију и нови систем рада уз побољшање стручног кадра, објаснио је Илић.

Помоћник министра Славка Лакићевић објаснила је да је у току реформски пројекат "Заштита од злостављања и занемаривања у установама социјалне заштите", у оквиру којег ће бити урађени протоколи који ће дати упутства запосленима и надлежнима о томе шта треба чинити када се у тим установама десе ствари попут злостављања штићеника домова.

У нашој средини о злостављању у породици, као и установама социјалне заштите, дуго времена није се говорило, објаснила је помоћник министра и истакла да Министарство схвата значај и опасности које са собом носи злостављање, без обзира на то где се дешава.

Сматрали смо да приоритетно мора да се ради на пројекту детектовања злостављања у оквиру установа, за шта је Министарство ангажовало професионалце, лекаре и неуропсихијатре, представнике невладиног сектора, људе из Министарства, из центара за социјални рад, као и самих домова, објаснила је Славка Лакићевић.

Према њеним речима, до краја месеца биће завршен протокол који ће јасно одредити место и улогу сваког запосленог у социјалној установи, као и начин на који се дефинише и детектује злостављање.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs