Београд, 8. децембар 2009. године – Влада Републике Србије саопштила је данас да поздравља ступање Прелазног трговинског споразума на снагу и истакла значај који он има за српску привреду.
У саопштењу се наводи да овај споразум представља трговински део Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) који је Република Србија потписала 28. априла 2008. године, и односи се на успостављање зоне слободне трговине између Европске уније и Републике Србије, односно постепено укидање царина и квота у међусобној трговини.
Прелазни споразум ће важити до момента ступања на снагу Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП), а његова примена почиње одмах.
Прелазним споразумом ЕУ потврђује своју једнострану одлуку, којом је још 2000. године укинула царине и већину квота за робу која се извози из Србије у ЕУ, а која је српским извозницима до данас “уштедела“ више од две милијарде евра.
Имајући у виду да ова одлука истиче у 2010. години, почетак примене Прелазног споразума је веома важан јер чини укидање царина на српски извоз уговорном обавезом ЕУ.
Тиме се јача економска стабилност Србије, али и сигурност извозника из наше земље, с обзиром на то да им је бесцарински пласман робе на тржиште ЕУ сада известан.
Србија добија ексклузивне квоте за извоз одређених осетљивих производа који су у ЕУ под посебним режимом трговине, као што су шећер (180.000 тона), вино (63.000 хектолитара), јунетина (8.700 тона) и одређене врсте рибе.
Такође, Србија добија могућност дијагоналне кумулације („сабирања“) порекла робе у трговини са ЕУ, регионом ЦЕФТА, а у блиској будућности и са Турском и ЕФТА земљама (Норвешка, Швајцарска, Исланд и Лихтенштајн).
То ће олакшати пласман робе домаћим произвођачима и учинити их равноправним, пре свега у односу на компаније из региона.
Са друге стране, Србија ће постати привлачнија за инвестирање, поготово за компаније које имају регионално организовану производњу у државама ЦЕФТА.
Економски значај примене Прелазног споразума потврђује податак да је у 2008. години 54 одсто извоза Србије пласирано на тржиште Европске уније (4,03 милијарде евра), а 33 одсто на тржиште ЦЕФТА земаља (2,45 милијарди евра).
Од свих споразума о слободној трговини које је Србија закључила, овај споразум обезбеђује највеће повластице за српску привреду.
У циљу надзора над исправном применом Прелазног споразума биће формиран Одбор за спровођење Прелазног споразума, чији ће чланови бити представници Европске уније и Владе Републике Србије, додаје се у саопштењу.