Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Развој инфраструктуре главни приоритет наредне године

Развој инфраструктуре главни приоритет наредне године

Београд, 5. децембар 2009. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је да ће наредне године у економској политици Владе Србије главни приоритет бити изградња Коридора 10 од мађарске до бугарске границе, што ће подстаћи привредну активност и генерисати нова радна места.

Фото: Танјуг
Цветковић је у интервјуу за агенцију Танјуг рекао да Влада Србије мора кроз буџет за наредну годину снажнијим наступом, нарочито у инфраструктури, да креира додатна радна места, али исто тако да обезбеди раст бруто домаћег производа (БДП), напомињући да се кроз развој инфраструктуре на дужи рок побољшава економски амбијент и атрактивност за инвестиције.

Он је навео да су за наставак изградње северног крака Коридора 10 према мађарској граници средства већ обезбеђена у буџету за 2010. годину, а источна деоница те саобраћајнице према бугарској граници градиће се од кредита Светске банке, Европске инвестиционе банке и бесповратних средстава „Хеленик плана“ Владе Грчке за Балкан.

Председник Владе је назначио да ће међународни тендер за изградњу деонице од Лесковца до бугарске границе бити расписан средином децембра.

У наредној години, како је најавио, средствима из буџета биће потпуно завршена обилазница око Београда и започета изградња магистрале према јужном Јадрану.

Коначно су издвојена средства за тунел „Стражевица“, односно за окончање обилазнице око Београда, спајањем са Бубањ Потоком, указао је премијер Србије.

Када је реч о изградњи железничке инфраструктуре, премијер Србије је навео да се са представницима Руске Федерације воде преговори о значајном кредитирању инфраструктуре на железници, напомињући да су у тим плановима приоритетни радови на београдском железничком чвору.

У плану је и изградња моста на Дунаву, од Земуна до Борче, за који је постигнут договор са кинеским инвеститорима, подсетио је Цветковић и додао да се са кинеском страном разговара о финансирању изградње енергетских капацитета у Костолцу, као и за измештање неких насеља у колубарском басену да би се дошло до угља у неким додатним пројектима.

Уз подсећање на то да је Влада Србије крајем новембра усвојила Уредбу о подстицању производње струје из обновљивих извора енергије, Цветковић је изразио очекивање да ће у наредној години доћи до значајнијих инвестиција у тој области.

Према његовим речима, Влада ће и у 2010. години наставити да спроводи подстицајне мере за привреду, али у мањем обиму у односу на ову годину, прецизирајући да ће то чинити, као и до сада, одобравањем субвенција за камате на банкарске кредите.

Подсећајући на то да је држава у 2009. години, преко субвенција, генерисала привреди кредите у укупном износу од око милијарду евра издвајањем око 50 милиона евра за субвенције камата, Цветковић је рекао да Влада Србије у наредној години није желела одмах да укине бенефицирање каматних стопа него је само смањила њихов обим.

Објашњавајући план Владе да подстакне домаћу тражњу у следећој години, Цветковић је најавио да ће бити настављени и програми субвенционисаних кредита за куповину трајних потрошних добара, наводећи да је на том списку набавка "пунта", трактора, намештаја и куповина и изградња станова по повољним кредитним условима.

Влади није био циљ да субвенционише увоз, односно, тражњу за робом у некој другој држави, а с друге стране, привредна структура у Србији је неповољна и домаће фирме не производе довољно робе за тржиште, рекао је Цветковић, објашњавајући разлоге због чега је списак трајних потрошних добара морао да буде ограничен.

Цветковић је, одговарајући на питање да ли ће бити одобрено најављено поскупљење струје од 10 одсто од 1. јануара, рекао да ће Влада Србије пажљиво размотрити тај захтев, при чему се мора анализирати да ли ЕПС може да оствари интерне уштеде, без повећања цене електричне енергије и колико то повећање може да утице на раст инфлације.

При томе, Влада мора да води рачуна на то да је ЕПС један од највећих инвеститора у земљи, чија се улагања из сопствених средстава мере стотинама милиона евра, а да би та компанија и даље могла да инвестира, треба да има адекватну цену струје, навео је Цветковић, указујући на чињеницу да је цена струје у Србији најнижа у региону, а вероватно и у Европи.

Говорећи о субвенцијама из буџета за 2010. годину, Цветковић је рекао да су значајно повећане субвенције за пољопривреду, која је за Србију значајни сегмент економије.

Друга група субвенција које се односе на јавна предузећа биће присутна и у следећој години јер она не могу да опстану без помоћи државе, навео је председник Владе и нагласио да ће 2010. бити и година у којој ће се интензивирати реструктурирање тих јавних предузећа, са идејом да у неком наредном периоду потреба за њиховим субвенционисањем престане.

Коментаришући најављену реформу пензионог система, Цветковић је рекао да потпредседник Владе Јован Кркобабић и Министарство за рад и социјалну политику већ раде на измени Закона о пензионом и инвалидском осигурању, тако да он до фебруара наредне године очекује јасне ставове о томе како ће се спроводити та реформа.

Закон би требало да ступи на снагу од 1. јануара 2011. године, а неки чланови тих прописа примењиваће се већ у 2010. години, а неки од 2011. године, најавио је председник Владе.

Цветковић је додао да ниво социјалних давања у наредној години неће бити смањен у односу на текућу годину, већ ће бити нешто повећан због тога што се очекује већи број корисника услед негативних ефеката светске економске кризе.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs