Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Влада усвојила мере економске политике за 2010. годину

Влада усвојила мере економске политике за 2010. годину

Београд, 3. децембар 2009. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је да је Влада Србије на данашњој седници усвојила Писмо о намерама о мерама економске политике за 2010. годину, које су усаглашене са Међународним монетарним фондом (ММФ).

Динкић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе Србије, изразио уверење да ће ММФ на седници Борда извршних директора, која ће бити одржана у Вашингтону 21. децембра, и формално потврдити постигнути споразум са Србијом.

Потпредседник Владе подсетио је на то да је услов ММФ-а био да Влада Србије две недеље пре заседања Фонда усвоји буџет и Писмо о намерама о мерама економске политике за 2010. годину.

Он је истакао да је Влада Србије усвојила и Нацрт уговора о докапитализацији Комерцијалне банке, који предвиђа повећање капитала те банке за 120 милиона евра од стране Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) и неколико других међународних финансијских институција.

Динкић је најавио да би тај уговор требало да буде потписан 17. децембра, и прецизирао да он предвиђа докапитализацију Комерцијалне банке од ЕБРД-а, Међународне финансијске корпорације, Шведског инвестиционог фонда и инвестиционог фонда Владе Немачке.

Када је реч о учешћу државе у власништву Комерцијалне банке, министар је указао на то да је уговором прецизирано да Влада Србије има три године да прати ову докапитализацију како би задржала садашње учешће у тој банци од 42,6 одсто.

Он је навео да ће након докапитализације и уплате одговарајућег капитала у року од три године Србија задржати садашње већинско учешће од 42,6 одсто, док ће ЕБРД са другим међународним финансијским институцијама повећати своје учешће са садашњих 25 одсто на 34,6 одсто на штету малих акционара, којима ће учешће у банци пасти.

Србија и даље има већинско власништво у Комерцијалној банци, али је капитал те банке значајно повећан, рекао је Динкић и истакао да се Србија уговором осигурала да има рок да у наредне три године уплати свој део.

Министар је навео да је Влада Србије усвојила и Закључак о објављивању јавног позива за изражавање интереса за приватизацију фармацеутске фабрике “Галеника”, и додао да ће претквалификациони тендер за ту фабрику бити расписан 15. децембра.

Потпредседник Владе је објаснио да ће тендер бити обављен у две етапе, и додао да он подразумева да се у првој фази види да ли има заинтересованих купаца који ће бити спремни да за 100 одсто капитала “Галенике” понуде цену која није мања од 200 милиона евра.

Он је истакао да ће на тај начин бити испитано тржиште и да ће обавезујући тендер бити расписан тек након тога, ако буде било интересената, и додао да ће се од тендера одустати ако се не добију повољне понуде.

Према његовим речима, то неће бити пре јануара 2010. године, када треба да буде завршена фабрика фармацеутских производа, у чију је изградњу уложено 60 милиона евра.

Потпредседник Владе је указао на то да је Влада Србије одлучила да стави ван снаге 208 подзаконских аката, чиме је почело спровођење раније најављене “гиљотине прописа”.

Динкић је најавио да ће на наредним седницама Влада Србије усвојити више од 300 препорука за укидање 600 непотребних аката, и оценио да би на тај начин привреда требало да уштеди 200 милиона евра годишње.

Он је рекао да би стављање ван снаге сувишних прописа требало да буде завршено до средине 2010. године, када би Скупштина Србије требало да усвоји највећи број измењених закона.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs