Београд, 1. децембар 2009. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да је у Србији у последњих десет година забележено постепено опадање броја оболелих од АИДС-а.
 |
Фото: Фонет |
Милосављевић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом Светског дана борбе против ХИВ/АИДС-а, истакао да се истовремено бележи и промена начина преношење те болести, од којих сада троструко више оболевају млади мушкарци у односу на жене.
Министар је оценио да се у борби против заразе ХИВ/АИДС вирусом највише променила свест грађана Србије захваљујући свакодневним активностима широм земље у борби против те болести.
Он је указао на то да је област борбе против АИДС-а најбољи пример мултисекторске сарадње и партнерства, која поред активности ресорног министарства укључује и агенције Уједињених нација, међународне, невладине и верске организације.
Милосављевић је истакао да је то један од најважнијих разлога због чега се у области борбе против АИДС-а највише променила свест грађана Србије, и додао да не прође ниједан дан у години а да се истом снагом и енергијом не спроводе активности широм земље у борби против те болести.
Према његовим речима, Глобални фонд за борбу против сиде, туберкулозе и маларије у Србији је у претходне две године одобрио два петогодишња пројекта у укупном износу од приближно 20 милиона евра за борбу против АИДС-а.
Он је додао да први пројекат спроводи Министарство здравља, а други то министарство у сарадњи са омладином ЈАЗАС-а.
Директор Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут” Тања Кнежевић нагласила је да је током ове године у Србији дијагностиковано нових 97 ХИВ позитивних особа и 36 особа оболелих од АИДС-а.
Кнежевић је указала на то да је регистровано 17 особа умрлих од те болести, док су две особе умрле са ХИВ-ом.
Она је истакла да је број мушкараца инфицираних ХИВ-ом, као и оболелих од АИДС-а, троструко већи у односу на жене, и додала да је, уколико се говори о старосној структури, највећи проценат ХИВ позитивних особа, њих 57 одсто, старости између 25 и 39 година.
Према њеним речима, након континуираног пораста регистрованих особа са АИДС-ом, од 1999. године се запажа постепено опадање броја оболелих, са проценом да ће се тај тренд задржати и током наредног периода.
Председник Тематске групе Уједињених нација за ХИВ/АИДС Јудита Рајхенберг указала је на то да се број новоинфицираних особа у свету прошлој години смањио за 17 одсто, као и да је преваленца ХИВ-а опала и међу младима.
Рајхенберг је истакла да су промене начина преношења уочене и у Србији, тако да сексуални пренос доминира, а све је више новорегистрованих у популацији младих, нарочито мушкараца.
Министарство здравља, уз подршку Министарства просвете, УНИЦЕФ-а и УНАИДС-а, организовало је данас и јавни час у свим основним школама у Београду на којем су ученици 7. и 8. разреда упознати са основним информацијама у вези са ХИВ-ом и начинима заштите.