Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Почела расправа пред МСП о питању легалности једностраног проглашења независности Космета

Почела расправа пред МСП о питању легалности једностраног проглашења независности Космета

Хаг, 1. децембар 2009. године – Пред Међународним судом правде у Хагу данас је почела расправа о питању легалности једностраног проглашења независности Косова и Метохије, које је Генерална скупштина Уједињених нација поставила том суду, на иницијативу Србије.

Фото: Фонет

На почетку расправе у Палати мира председник суда Хисаши Овада из Јапана обавестио је учеснике у поступку да су од данас писани поднесци доступни јавности на сајту суда, при чему је укратко сумирао досадашњи ток поступка.

Трочасовно излагање аргумената Србије затим ће започети шеф српске делегације Душан Батаковић, који је и амбасадор Србије у Паризу.

Батаковић ће образложити став Србије о томе да декларација о независности Космета нарушава темеље међународног правног поретка.

Судијама ће се обратити и заменик шефа делегације Саша Обрадовић, као и експерти за међународно право Малколм Шо из Велике Британије, Марсел Коен из Швајцарске и Андреас Цимерман из Немачке.

Почетку расправе присуствује и министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић.

У поподневном делу данашње седнице своје аргументе изнеће "аутори декларације независности Косова", на челу са Скендером Хисенијем и британским адвокатом Мајклом Вудом, док ће наредних десет дана, до 11. децембра, 28 чланица Уједињених нација образложити своје ставове.

Наредних дана у корист српских интереса и одбране међународног права говориће Кина, Русија, Шпанија, Румунија, Аргентина, Азербејџан, Белорусија, Боливија, Бразил, Бурунди, Кипар, Венецуела и Вијетнам.

У прилог самопрокламоване државе Косово аргументацију ће изнети САД, Француска, Велика Британија, Немачка, Албанија, Холандија, Норвешка, Хрватска, Аустрија, Бугарска, Саудијска Арабија, Бахреин, Данска, Финска и Јордан.

Међународни суд правде ће, пошто саслуша усмене аргументе, утврдити саветодавно мишљење које није обавезујуће за државе.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs