Остварен значајан напредак у борби против насиља над женама
Београд, 25. новембар 2009. године – Државни секретар Министарства рада и социјалне политике Владе Републике Србије Снежана Лакићевић-Стојачић изјавила је данас да је Србија у области борбе против насиља над женама направила значајан корак у институционалним оквирима.
Лакићевић-Стојачић је на седници Одбора за равноправност полова Скупштине Србије рекла да ипак забрињава чињеница да је у 2008. години забележено више од 7.000 случајева насиља над женама и девојчицама, док је 2004. било 1.090 таквих случајева.
Повећање броја случајева насиља, како је навела, указује на појачану насилност у српском друштву с једне стране, али и на чињеницу да су, захваљујући означавању насиља у породици као неприхватљивог друштвеног, економског и социјалног проблема, жене охрабрене да пријаве насилнике.
Србија је остварила значајан напредак у пооштравању казни за починиоце кривичних дела насиља над женама, објаснила је она и упозорила на то да и даље забрињавају неажурно доношење судских пресуда, висина изречених казни и неадекватна осуда јавности.
Према њеној оцени, оснивање прве сигурне женске куће 1994. године био је револуционарни корак, али да се борба против насиља над женама не може сводити само на те установе, које су нужно зло и о којима се не може говорити као о једином излазу и спасу за све жене које су жртве насиља.
Лакићевић-Стојачић је нагласила да институционализација сигурне женске куће као решења проблема може бити погрешан пут којим се шаље погрешна порука, јер жене и деца жртве насиља треба да остану у свом дому, а насилник је тај који треба да га напусти.
Истовремено, она је указала на то да се мора деловати превентивно, уз строге санкције насилницима.
Потпредседник Скупштине Србије Јудита Поповић истакла је да је недопустиво да у 21. веку половина светске женске популације трпи физичко и психичко злостављање и да свакодневно буде изложена опасности од злостављања.
У Србији је свака трећа жена преживела физичко насиље у неком периоду живота, а свака осма девојчица је потврдила да је била жртва сексуалног злостављања, навела је она.
Према њеним речима, насиљу су најчешће изложене жене са посебним потребама и припаднице ромске популације.
Председник Одбора за равноправност полова Гордана Пауновић-Милосављевић указала је на податак да је у Србији током прошле године убијено 49 жена и да је највећи број њих страдао од руке партнера или брачног друга.
Она је изразила очекивање да ће декларација против насиља над женама, на чијој изради ради то скупштинско тело, бити упућена у процедуру почетком следеће године.
Светски дан борбе против насиља над женама први пут је установљен 25. новембра 1981. године у Боготи.
На тај дан УН, владе и хуманитарне организације широм света упућују позив свим друштвеним актерима да се укључе у активности које имају за циљ спречавање насиља над женама.