Пробни попис пољопривреде у Србији од 1. до 15. децембра
Београд, 24. новембар 2009. године – Директор Републичког завода за статистику (РЗЗС) Драган Вукмировић најавио је данас да ће пробни попис пољопривреде у Републици Србији 2009. године бити одржан од 1. до 15. децембра, и да ће њиме бити обухваћено 530 пољопривредних газдинстава.
Вукмировић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом пробног пописа пољопривреде у Републици Србији, прецизирао да ће тим пописом бити обухваћено 470 породичних пољопривредних газдинстава и 60 правних лица, односно предузетника који се баве пољопривредном производњом.
Он је објаснио да су та домаћинства идентификована у пробном попису становништва, домаћинстава и станова 2009. године, и најавио да ће узорком за пробни попис бити обухваћена пољопривредна газдинства у укупно 15 општина.
Према његовим речима, пробни попис пољопривреде треба да послужи као основа за избор најпогоднијих методолошких и организационих решења за спровођење редовног пописа пољопривреде 2011. године.
Вукмировић је најавио да ће у пробном попису пољопривреде први пут бити коришћена и нова технологија за унос података, која се односи на скенирање упитника уместо ручног уноса, и додао да је спровођење тог пописа део пројекта ИПА 2007.
Он је рекао и да још није познато колико ће пробни попис укупно коштати, и додао да ће главницу новца за његово спровођење у износу од 50.000 евра дати Европска комисија.
Вукмировић је подсетио на то да је свеобухватни попис пољопривреде на територији Србије последњи пут спроведен 1960. године, и истакао да је наредни, који је реализован 1969. године, спроведен на узорку.
Од тада попис пољопривреде није спровођен самостално, већ су у оквиру пописа становништва (1971, 1981, 1991. и 2002) прикупљани основни подаци о домаћинствима која се баве пољопривредном производњом, додао је Вукмировић.
Помоћник директора Републичког завода за статистику Никола Латиновић нагласио је да се процењује да ће свеобухватним пописом пољопривреде бити обухваћено од 780.000 до 800.000 породичних пољопривредних газдинстава.
Према његовим речима, стање пољопривреде које буде утврђено након пописа биће узимано као меродавно за конкурисање за претприступне фондове ЕУ.
Он је прецизирао да ће упитник за попис, који је рађен у сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и пољопривреде, садржати и питања о величини поседа, квалитету земљишта, сточном фонду, броју пољопривредних машина и објеката, органској производњи, наводњавању, употреби ђубрива и заштитних средстава.
Представник Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелена Петровић навела је да ће попис омогућити да се утврди право стање у пољопривреди, пре свега по питању ресурса којима земља располаже, а омогућиће и добијање информација које су од значаја за придруживање наше земље ЕУ.