Београд, 24. новембар 2009. године – Државни секретар Министарства рударства и енергетике Никола Рајаковић рекао је данас да је циљ конференције "Климатске промене и енергетика" да југоисточна Европа пружи допринос решавању проблема климатских промена пред конференцију УН која 7. децембра почиње у Копенхагену.
Рајаковић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, рекао да се од поменуте регионалне министарске конференције, која сутра почиње у Београду и која ће трајати два дана, очекује квалитативно нов допринос и припрема добрих закључака и порука пред одржавање конференције у Копенхагену.
Он је навео да је у данашње време неизбежна интеракција и прожимање енергетике, економије и заштите животне средине, и додао да се конференција држава чланица оквирне конвенције УН о промени климе одржава од 7. до 18. децембра у Копенхагену, а на њој би требало да буде постигнут договор о новом климатском споразуму који ће заменити Кјото протокол.
Државни секретар Министарства животне средине и просторног планирања Ивица Радовић указао је на значај очувања животне средине смањењем коришћења фосилних горива и њиховом заменом природним гасом и алтернативним изворима енергије, као и на значај повећања енергетске ефикасности и рециклаже амбалажног отпада.
Он је подсетио на то да је Србија раније приступила Регионалном форуму о климатском променама, заједно са Албанијом, БиХ, Македонијом и Црном Гором, и додао да је последњи састанак тог форума одржан у октобру ове године у Будви, када је постигнут договор о заједничкој платформи за конференцију у Копенхагену.
Извршни директор Електропривреде Србије (ЕПС) Братислав Чеперковић изразио је очекивање да ће регионална конференција у Београду допринети почетку стварања регионалне политике и платформе за борбу против климатских промена.
Оно што је обавезујуће у мапи пута наше државе и земаља региона пред улазак у ЕУ свакако је смањење емитовања угљендиоксида и гасова који изазивају ефекат стаклене баште, рекао је Чеперковић.
Он је истакао да ће због тога учесници предстојеће конференције бити не само из области политике и климатологије већ и из индустрије и представници међународних институција.
Извршни директор ЕПС-а подсетио је на то да ће Европска банка за обнову и развој у овај регион у наредних осам година инвестирати 27 милијарди евра у област заштите животне средине, и изразио очекивање да ће део тог ног новца завршити у домаћем енергетском сектору.
Чеперковић је рекао да ће на Регионалној министарској конференцији југоисточне Европе у Београду Србија, између осталог, представити специфичну регију Мећавника и Мокре горе јер је то модел како се енергетска ефикасност, заштита природе и одрживи развој у пракси примењују на микропростору.
Сутрашњу конференцију отвориће председник Србије Борис Тадић, министар животне средине и просторног планирања Оливер Дулић и министар рударства и енергетике Петар Шкундрић.
Организатори конференције су министарства рударства и енергетике и заштите животне средине и просторног планирања, ЕПС и Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ).