Београд, 20. новембар 2009. године – Потпредседник Савета за права детета Љиљана Лучић најавила је данас измене Закона о породици којима ће бити забрањено физичко кажњавање деце, и истакла да су ове измене нужне јер су анализе показале да је насиље над децом у порасту од 2005. године.
Лучић је на конференција за новинаре Савета за права детета истакла да је, према подацима центара за социјални рад, у различитим деловима Србије 2005. године било 2.275 случајева насиља над децом, 2006. године 2.771, док се 3.058 деце воде као жртве насиља у 2008. години.
Она је навела да доминира емоционално, а одмах затим физичко насиље над децом, и објаснила да се насиље у великом проценту дешава у породици, као и да су у 80 одсто случајева починиоци отац, мајка или близак сродник.
Према њеним речима, то су забрињавајући подаци, али све је више и интервенција када је реч о заштити злостављане деце, при чему је током прошле године преко центара за социјални рад покренуто приближно 200 поступака за изрицање мере заштите од насиља у породици, што је за 70 одсто више него 2007. године.
Лучић је указала на то да још нема истраживања која би објаснила да ли је насиље над децом у порасту у односу на претходни период или је овај проблем само постао видљивији захваљујући кампањама о подизању свести против насиља над децом, чиме је тај проблем престао да буде приватна ствар.
Она је оценила да су од 2004. године у Србији створени добри институционални оквири за заштиту права детета, а након кампање против физичког кажњавања деце која је вођена протеклих годину дана стекли су се услови и за измене Породичног закона.
Такође, Лучић је навела да су измене закона припремљене у сарадњи са Саветом Европе и организацијом “Save the Children Norway“, и најавила да би оне требало да буду усвојене по хитном поступку крајем ове, или почетком наредне године.
Шеф Канцеларије Савета Европе у Србији Константин Јерокостопулос подсетио је на то да је кампања "Подигнимо руку против физичког кажњавања деце" део ширег програма под називом "Изградимо Европу за и са децом" чији је циљ да доведе до потпуне забране физичког кажњавања деце, подстакне ненасилно родитељство и развој свести о правима деце.
Јерокостопулос је навео да је 20 држава чланица ЕУ увело забрану физичког кажњавања деце, а још седам се на то обавезало, и додао да сви знају да је физичко кажњавање деце најраспростањенији облик насиља над њима и да представља кршење њихових људских права.
Он је истакао да је физичко кажњавање неделотворно као средство дисциплиновања деце, и објаснио да се њиме преноси погрешна порука, а може и да изазове озбиљне физичке повреде и душевну бол.
Шеф Канцеларије СЕ је за наредну годину најавио кампању за сузбијање сексуалног злостављања и искориштвања деце јер су истраживања показала да је у Европи од 10 до 20 одсто деце подвргнуто овом виду насиља и злоупотребе.
Јерокостопулос је подсетио на то да је СЕ пре две године донео Конвенцију о забрани сексуалног злостављања и искориштавања деце коју је потписала и Србија, и упутио апел надлежнима у Србији да ратификују овај документ.
Директор канцеларије “Save the Children Norway“ за југоисточну Европу Бјорн Хаген похвалио је напоре Србије на законском регулисању ове области и спровођењу кампање за укидање физичког кажњавања деце.
Хаген је навео да у Норвешкој закон предвиђа оштре мере против починилаца насиља над децом у породици – од ускраћивања старатељства и одузимања детета, до хапшења родитеља, и додао да је у неколико земаља ЕУ установљен заштитник права деце (омбудсман).
Лучић је подсетила на то да су ове казнене мере предвиђене и у нашем Закону о породици, и објаснила да циљ најављених измена није увођење нових санкција против родитеља већ елиминисање модела физичког кажњавање деце.
Она је подсетила на то да поред Савета у Србији о заштити права деце брине и помоћник заштитника грађана, посебна радна група у парламенту, као и невладине организације, и истакла да је у процедури усвајања и Предлог закона о правима детета.