Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Нацрт закона о социјалној заштити на јавној расправи

Нацрт закона о социјалној заштити на јавној расправи

Београд, 17. новембар 2009. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић најавио је данас јавну расправу о управо завршеном Нацрту закона о социјалној заштити, успостављање стабилнијег социјалног дијалога у Србији и отварање нових народних кухиња.

Љајић је у интервјуу за агенцију Танјуг рекао да ће ресорно министарство ставити на јавну расправу управо завршени нацрт тог закона, који је најважнији закон у тој области и за чију примену ће бити неопходно 67 одсто средстава више у односу на актуелни акт.

Према његовим речима, због значаја тог закона и значајног повећања средстава неопходних за његову операционализацију, неопходно је да тај документ добије свеобухватну подршку цивилног сектора, стручњака и посланичких клубова.

Одредбе овог закона, који предвиђа проширење броја оних који имају право на материјалну помоћ за 37 одсто, почеле би да се примењују 1. јануара 2011. године, указао је министар.

Он је објаснио да нацрт предвиђа исправљање постојећих нелогичности – разлику у износу материјалне помоћи породицама са различитим бројем деце, побољшање положаја самохраних родитеља, пре свега мајки, као и могућност да материјалну помоћ добије и неко ко нема прихода, а има, на пример, 50 ари плаца на неком неприступачном брду.

Љајић је истакао да материјална давања у наредној години неће бити повећана, али ни смањена, и додао да ће у буџету за 2010. годину у апсолутном износу бити више средстава за материјална давања, али да то не значи да ће она бити повећана јер ће број корисника бити већи због ефеката кризе којих ће бити и у 2010. години.

Министар је најавио повећање броја народних кухиња којих у Србији, укључујући и главни град, има 67, и прецизирао да ће за ту намену бити издвојено 340 милиона динара, уз то да је договорена субвенција ПДВ-а за донаторе.

Према његовим речима, субвенцијом ће држава додатно помоћи народним кухињама да осигурају довољну количину хране која ће им омогућити функционисање током читаве године.

Љајић је потврдио да је, у складу са закључком Владе Србије, почело повезивање стажа за запослене којима послодавци из неког разлога нису уплаћивали допринос за пензијско осигурање у претходним годинама, и додао да остаје да на сличан начин буду регулисани и проблеми здравствене заштите за приближно 30 хиљада радника.

Он је указао на то да повезивање стажа предстоји у 256 предузећа, за скоро 44.000 радника, али и оценио да ће тај број бити много већи.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs