Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Поједностављење стечајног поступка

Поједностављење стечајног поступка

Београд, 11. новембар 2009. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да је Предлогом закона о стечају предвиђено поједностављење тог поступка.

Динкић је, образлажући у Скупштини Србије предлог тог закона и Предлог закона о изменама и допунама Закона о Агенцији за лиценцирање стечајних управника, рекао да су до сада поступак водили стечајни управник и стечајно веће, а да се сада укидају већа тако да ће само један стечајни судија као орган вршити стечај, што ће убрзати поступак.

Он је навео да је циљ Предлога закона о стечају да се направе корекције свих проблема уочених у пракси и измене поједина и уведу нова решења која треба да унапреде ефикасност стечаја.

Министар је објаснио да се предложеним решењима унапређује начин избора стечајних судија јер се уводи случајни избор стечајног управника путем компјутера, што је пракса у свим развијеним земљама.

Према његовим речима, судија трговинског суда неће моћи да утиче на избор стечајног судије, већ ће се методом случајног узорка, одговарајућим компјутерским програмом, бирати стечајни управник.

Динкић је рекао да ће бити уведен институт "аутоматски стечај" за предузећа која су дуже времена у блокади, и додао да ће од 2010. године из Агенције за привредне регистре аутоматски бити брисана сва правна лица која су у блокади дуже од три године.

Према његовим речима, након годину дана рок ће се смањити на две године блокаде, а после 2011. године тај рок ће бити годину дана.

На тај начин ће се отклонити садашња ситуација у којој је од 110.000 правних лица, 22.000 предузећа у блокади, а чак 6.000 њих је у блокади дуже од три године, прецизирао је Динкић и додао да ће изузетак бити фирме које су у процесу реструктруирања и оне које у року од 60 дана од оглашавања стечаја плате предујам.

Он је најавио да ће следеће године бити припремљен и нови закон о привредним друштвима који ће значајно повећати одговорност деоничарских друштава, као и закон о одговорности директора који ће предвидети оштре затворске казне за директоре за које се на суду докаже да су намерно одвели фирме у блокаду или стечај да би преварили повериоце.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs