Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Ивановић и Лоран разговарали о активностима СЕ на Косову и Метохији

Ивановић и Лоран разговарали о активностима СЕ на Косову и Метохији

Београд, 10. новембар 2009. године – Државни секретар Министарства за Косово и Метохију Оливер Ивановић разговарао је данас у Београду са генералним директором Генералног директората за демократију и политичка питања Савета Европе (СЕ) Жан Луј Лораном.

У саопштењу Министарства за Косово и Метохију наводи се да су главне теме разговора биле активности које Савет Европе спроводи на Косову и Метохији у вези са испуњавањем стандарда, заштитом права неалбанских, а посебно српске заједнице, као и српског верског и културног наслеђа.

У разговору је наглашено да је Република Србија подржавала активности Савета Европе на Косову и Метохији које су спровођене у сарадњи са Унмик-ом, уз поштовање Резолуције 1244 СБ УН и уз учешће Републике Србије у доношењу одлука свих тела СЕ.

Посебан нагласак стављен је на предстојеће изборе на Косову и Метохији и учешће Срба на њима.

Ивановић је поновио став председника Србије и став Владе Републике Србије да не постоје услови за излазак Срба на изборе заказане за 15. новембар.

Срби који буду учествовали на изборима неће бити законски санкционисани, али ће ти гласови имати спорни легитимитет, нарочито због тога што не очекујемо да ће учешће Срба на тим изборима бити масовно, истакао је државни секретар.

Он је указао на то да изласком на изборе и евентуалним уласком у такозване косовске институције позиција Срба на Косову неће бити побољшана, али и упозорио на то да ће бити отежани напори државе Србије у борби за очување свог суверенитета и интегритета на простору Космета.

Такође, истакнуто је да треба пронаћи прави модел за спровођење процеса децентрализације и формирање нових општина, што би у значајној мери утицало на опстанак Срба и других неалбанаца на Косову и Метохији, а то свакако нису избори које расписују институције које су једнострано прогласиле независност јужне српске покрајине.

До тада, Србија неће одустати од локалних институција које су формиране на изборима који су одржани 11. маја, закључио је Ивановић.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs