Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Неопходно доношење закона о класификацији делатности и званичној статистици

Неопходно доношење закона о класификацији делатности и званичној статистици

Београд, 4. новембар 2009. године – Министар за телекомуникације и информационо друштво у Влади Републике Србије Јасна Матић изјавила је данас да је неопходно доношење нових закона о класификацији делатности и званичној статистици због промена у тим областима и ради усклађивања са европским стандардима.

Фото: Танјуг
Матић је, образлажући у Скупштини Србије Предлог закона о класификацији делатности, истакла да је Србији неопходан закон који ће садржајно одговарати класификацији делатности у ЕУ, будући да је дошло до многих промена попут те да Републички завод за статистику више не разврстава привредне субјекте и делатности, већ то обавља Агенција за привредне регистре.

Говорећи о Предлогу закона о званичној статистици, Матић је подсетила на то да је важећи закон донет 1982. године И додала да су приликом израде предлога закона узети у обзир основни принципи званичне статистике Уједињених нација и кодекс праксе европске статистике.

Она је навела да се тим предлогом закона активности званичне статистике заснивају на петогодишњем статистичком програму и једногодишњим плановима, и додала да програм доноси Скупштина, а план Влада Србије.

Такође, Матић је истакла да је у посебном делу закона регулисана поверљивост података јер се у статистичком систему начелу поверљивости података придаје посебан значај.

Када је реч о Предлогу закона о попису становништва, домаћинства и станова 2011. године, она је рекла да ће тај документ допринети да се утврди њихов укупан број, чиме ће бити задовољене потребе корисника података из области популационе политике, просторног планирања, реализације генералних и регионалних урбанистичких пројеката, као и стамбено-комуналних делатности.

Матић је нагласила да је циљ доношења овог закона да се на јединствен начин регулишу права и обавезе министарстава и државних органа и организација у вези са припремом и спровођењем пописа.

Она је навела да се средства за финансирање пописа обезбеђују из буџета Србије за сваку годину посебно од 2010. до 2013. године и да је према предрачуну неопходно обезбедити 2,8 милијарди динара.

Говорећи о Предлогу закона о попису пољопривреде 2011. године, Матић је указала на то да је светским програмом пољопривредног пописа планирано да од 2006. до 2015. све земље спроведу тај попис, и подсетила на то да у Србији тај попис није урађен од 1960. године.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs