Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Циљ рационализације јавне управе ефикаснија администрација

Циљ рационализације јавне управе ефикаснија администрација

Београд, 2. новембар 2009. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да је циљ предложеног закона о одређивању максималног броја запослених у републичкој администрацији побољшање њене ефикасности.

Фото: Танјуг
Динкић је, образлажући на седници Скупштине Србије предлог тог закона, истакао да се тиме постиже и ефекат смањења трошкова који ће се осетити 2011. године, и додао да ће тај закон допринети бржем раду администрације и укидању непотребних процедура.

Потпредседник Владе је прецизирао да у републичкој администрацији има 30.624 стално запослена, и подсетио на то да је предвиђено смањење броја запослених за приближно десет одсто, на 28.400 запослених на неодређено време.

Динкић је указао на то да је циљ смањење административних послова за 25 одсто, укидање свих непотребних процедура, и тамо где је могуће увођење једношалтерског система.

Говорећи о Предлогу закона о одређивању максималног броја запослених у локалној администрацији, он је навео да је просек запослених у локалној самоуправи у Србији већи од европског.

Министар је истакао да у локалној администрацији има општина које имају прекомеран број запослених, и у којима цео буџет иде на исплату зарада, као и оних које су тако организоване да заправо неће бити предмет овог закона.

Динкић је прецизирао да је предлогом закона предвиђено да на хиљаду становника иду четири запослена, и истакао да је циљ закона да локалне самоуправе имају право да саме донесу одлуку о томе да ли ће прекомеран број запослених да задрже и плаћају их, или ће смањити број запослених и средства из својих прихода искористити за ефикасније улагање.

Према његовим речима, у 35 општина и градова није потребно смањење администрације, док у 110 има вишка.

Он је истакао да у неким општинама администрацију треба смањити до 10 одсто, у појединим до 20, затим и до 30, као и да има и осам јединица локалне самоуправе где је потребно смањити администрацију и за више од 30 одсто.

Седници парламента присуствују и министар за државну управу и локалну у самоуправу Милан Марковић који је образложио Предлог закона о државним службеницима, као и министар просвете Жарко Обрадовић.

У Скупштини Србије данас је обједињеном начелном расправом о предлозима закона о максималном броју запослених у републичкој и у локалној самоуправи и изменама Закона о државним службеницима настављено друго редовно заседање парламента.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs