Београд, 29. октобар 2009. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да Србија у потпуности сарађује са Хашким трибуналом и изразио наду да ће главни хашки тужилац Серж Брамерц то потврдити у свом најновијем извештају.
|
|
|
Фото: Танјугархивски снимак |
Јеремић је у емисији "Кажипрст" РТВ Б92 истакао да сарадња Србије са Хашким судом неће бити тема о којој ће разговарати са министром спољних послова Холандије Максимом Верхагеном, и додао да само оцена Брамерца може да убеди Холандију да промени свој став о одмрзавању Прелазног трговинског споразума са Србијом.
Министар је истакао да званични Београд има намеру да ускоро поднесе кандидатуру за чланство у ЕУ, али да ће коначан датум бити одређен након консултација са европским партнерима.
Према његовим речима, неопходно је комплетирати процес проширења ЕУ на западни Балкан, јер само то може трајно стабилизовати прилике у региону, при чему централни стратешки приоритет Владе Србије остаје чланство у ЕУ.
Говорећи о Косову, Јеремић је указао на то да је ситуација у јужној покрајини тешка због разгранатог организованог криминала, и навео да ће Србија учинити све да у сарадњи са Еулексом сузбије ту врсту активности.
Он је истакао да недавна одлука Македоније о томе да изврши демаркацију такозване границе са Косовом има озбиљне импликације на односе Београда и Скопља, али да Србија и даље остаје привржена добросуседским односима у региону.
Јеремић је изразио очекивање да би нови дијалог о статусу Косова могао да започне након што Међународни суд правде изнесе своје коначно мишљење о легалности једнострано проглашене независности Косова.
Када је реч о ситуацији у Босни и Херцеговини, он је указао на то да ће Србија подржати сваки договор три народа и два ентитета, и поновио да ништа од онога што све стране заједнички не договоре не би било прихватљиво за нашу земљу.
Министар је оценио да је његова
данашња посета Јапану веома значајна, јер долази у време избора нове владе у Токију и представља нови почетак односа двеју земаља.
Он је истакао да ће у разговорима са званичницима Јапана бити речи о могућностима за економске инвестиције и интересовању те земље за улагање у еколошке пројекте у Србији.
Такође, биће речи и о Косову, јер је Јапан, и поред тога што је признао Косово, донео одлуку о томе да не учествује у јавној расправи пред Међународним судом правде, додао је Јеремић.