Београд, 26. октобар 2009. године – Помоћник министра економије и регионалног развоја за запошљавање Љиљана Џувер изјавила је да је данас почео са радом Фонд за запошљавање младих са буџетом од 3,8 милиона долара за финансирање обуке и запошљавања младих без квалификација, са инвалидитетом, као и младих Рома.
Џувер је на конференцији за новинаре, одржаној поводом пројекта "Подршка националним напорима за промовисање запошљавања младих и управљање миграцијама", истакла да је Министарство економије и регионалног развоја национални партнер у реализацији програма.
Она је прецизирала да ће у Србији 3.000 младих до 30 година имати прилику за то да кроз обуку, субвенцију доприноса, пробни рад и самозапошљавање дође до посла захваљујући заједничком програму који ће спровести агенције УН у сарадњи са националним и локалним партнерима.
Такође, Џувер је навела да ће предност имати млади без занимања, особе са инвалидитетом, Роми, повратници у поступку реадмисије, избеглице и расељени.
Стални координатор УН за Србију Вилијам Инфанте рекао је да ће кроз овај фонд, који ће функционисати две године, бити финансирани програми запошљавања 3.000 младих у виду обука, субвенција доприноса, пробног рада и самозапошљавања.
Инфанте је посетио на то да је Фонд установљен непосредно пред обележавање Недеље УН, која је ове године посвећена младима у циљу подршке стварању нове генерације лидера који ће допринети развоју Србије и њеној бољој будућности.
Жеља нам је да ангажујемо младе да функционишу у привреди заснованој на знању, коју ће Србија у наредних 10 година успети да оствари, указао је Инфанте и додао да се већ 400 корпорација обавезало на то да тим младим људима омогући праксу и обуку.
Директор Фонда за запошљавање младих Националне службе за запошљавање Даница Васиљевић подсетила је на то да се овај програм састоји од више мера запошљавања, као што су обука у институцији, на радном месту, код послодавца, субвенције доприноса за обавезно социјално осигурање, пробни рад и самозапошљавање.
Васиљевић је истакла да ће кандидати за време обуке, која може да траје до шест месеци, добијати 9.360 динара месечно, и додала да ће и послодавци имати бенефиције и да ће млади који се одлуче за самозапошљавање, а предност ће имати групе, добити по 130.000 динара.
Она је навела да ће се програм спроводити у општинама три региона – Јужнобачког, Београдског и Пчињског и пружаће подршку младим незапосленим људима, и додала да ће додатна средства Владе Италије и Фонда за отворено друштво омогућити да се у програм укључе и млади из још пет округа са административним центрима у Суботици, Краљеву, Крушевцу, Пожаревцу и Новом Пазару.
Амбасадор Шпаније у Београду Игњасио де Паласио Еспања похвалио је напоре које Влада Србије улаже у процесу запошљавања младих, и оценио да је професионално усмеравање веома значајан инструмент у борби против незапослености, као што су и самозапошљавање, друштвена укљученост младих и њихова обука.
Пројекат "Подршка националним напорима за промовисање запошљавања младих и управљање миграцијама" спроводе четири агенције Уједињених нација: Међународна организација рада, Програм Уједињених нација за развој (УНДП), Фонд Уједињених нација за децу (УНИЦЕФ) и Међународна организација за миграције, у сарадњи са националним и локалним партнерима.
Овај програм финансирају Фонд Владе Шпаније за достизање миленијумских циљева развоја и Влада Републике Србије, а укупан буџет је осам милиона долара.