Београд, 23. октобар 2009. године – Министар животне средине и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић изјавио је данас да је то министарство донело Правилник према којем се накнаде за легализацију објеката умањују за 60 одсто.
Дулић је на конференцији за новинаре, на којој је представљен Правилник о легализацији објеката, навео да ће тај документ ступити на снагу осам дана од дана објављивања у "Службеном гласнику".
Министар је рекао да тај правилник предвиђа и рок за достављање доказа о плаћеној накнади за поступак легализације који износи 60 дана од добијања обавештења о могућности легализације.
Он је рекао да се овим правилником предвиђа и издавање грађевинске дозволе у року од 15 дана од дана достављања уредне документације и додао да је обавеза општина да до 12. децембра том министарству доставе списак свих нелегално изграђених објеката на њиховим територијама.
Према његовим речима, након издавања Правилника општине ће бити у обавези да грађанима пошаљу позиве за завршетак легализације објеката и обавештење о цени.
Дулић је истакао да ће цене легализације бити ниже од постојећих и сличне у свим градовима Србије и додао да ће сви грађани који имају нелегално изграђене објекте моћи да поднесу и захтев за прикључење на инфраструктуру.
Министар је рекао да ће цена легализације у зони четири на ободима Београда, где има највише нелегалних објеката, бити знатно снижена – са приближно 6.166 на 2.466 динара по квадратном метру.
Он је навео пример да ће цена легализације станова или кућа површине од 60 до 70 квадратних метара у насељима Алтина, Плави хоризонти и Мирјево коштати од 150.000 до 200.000 динара.
Предвиђени рок за легализацију у Србији је две године, али то не зависи само од Министарства већ и од организације локалних самоуправа, објаснио је Дулић и додао да се од легализације очекују приходи између 300 и 400 милиона евра.
Дулић је указао на то да грађани који су раније поднели захтев за легализацију не морају поново да га подносе и навео да је Закон о планирању и изградњи предвидео брзу, масовну и праведну легализацију објеката.
Он је рекао да је према том закону неопходно и доношење 26 подзаконских аката и две уредбе и подсетио на то да су већ донета два правилника и формиране комисије за израду поменутих уредби.
Према његовим речима, пре две недеље локалним самоуправама послато је упутство о издавању локацијске дозволе која је важна за примену Закона о планирању и изградњи.
Он је рекао да и данас постоје пријаве о дивљој градњи, али да су новим законом пооштрене казне и дата шира овлашћења инспекцијама у погледу спречавања такве градње.