Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > У Србији потребна већа издвајања за заштиту деце

У Србији потребна већа издвајања за заштиту деце

Београд, 19. октобар 2009. године – Председник Народне скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић изјавила је данас да заштита деце и њихових права захтева мултисекторски приступ који функционише на свим нивоима власти.

Ђукић-Дејановић је на конференцији "Деца и сиромаштво: глобални контекст, национални приоритети и локална решења", која је одржана у Дому Народне скупштине, указала на то да је и поред усвајања и примене законских аката неопходно да издвајања за децу буду много већа него што су сада.

Она је оценила да је држава урадила много и да је напредак евидентан, али да у Србији дечја права и даље нису остварена у довољној мери јер су деца у нашој земљи у натпросечном ризику од сиромаштва.

Према њеним речима, Србија ове године поново бележи пораст сиромаштва на 9,2 одсто становништва, до кога је дошло услед економске кризе, раста цена хране и енергената и пораста незапослености, при чему су најугроженија деца до 14 година.

Такође, она је навела да се малишани из сиромашних породица суочавају са проблемима у физичком и менталном здрављу, да често имају проблеме у школи и многе друге тешкоће које касније доводе до проблема приликом заснивања сопствене породице.

Ђукић-Дејановић је истакла да маргинализована деца нису у могућности да остваре своје потенцијале, да су искључена из друштва и да су им права недоступна, као и да су у већем ризику и од краћег животног века.

Из тих разлога неопходно је обезбедити системски рад на проблемима којима су погођена деца и заштити и остваривању њихових права, на шта обавезују и међународни документи које је ратификовала наша земља као што је Конвенција УН о правима детета, али и Национални план акције за децу, истакла је она.

Ђукић-Дејановић је указала на то да деца најбоље знају да идентификују своје проблеме и предложе решења како би они били што пре превазиђени, и додала да их је због тога неопходно укључити у израду мера за заштиту њихових права.

Наша је обавеза да штитимо децу од сиромаштва и социјалне искључености, посебно у тешким временима економске кризе, поручила је Ђукић-Дејановић.

Шеф делегације Европске комисије (ЕК) у Србији Венсан Дежер оценио је да је Србија урадила много у борби против сиромаштва и укључивању рањивих група у друштво, и додао да ће ЕК наставити да помаже унапређење система социјалне заштите.

Дежер је подсетио на то да је ЕУ уложила три милиона евра за процес деинституционализације и развој услуга социјалне заштите на локалном нивоу, као и да ће обезбедити додатних 5,5 милиона евра за подршку деци са посебним потребама и њиховим породицама.

Изазови који су пред нама су огромни, економска криза повећава стопу незапослености и утиче на резултате који су раније постигнути, истакао је шеф делегације Европске комисије, и додао да незапосленост директно утиче на породице са децом јер им онемогућава адекватно образовање и здравствену заштиту.

Дежер је истакао да Влада Србије улаже значајне напоре да ублажи последице кризе, при чему је Тим за спровођење Стратегије за смањење сиромаштва имао много успеха, а новоуспостављени Тим за социјалну инклузију наставља да ради у том правцу.

Он је навео да Роми, и поред тога што су донети Стратегија и Акциони план за инклузију Рома, уведене стипендије за школовање, асистенти у систему образовања и медијатори у здравственој заштити, и даље недовољно иду у школу и суочавају се проблемом масовне незапослености.

Према његовим речима, да би се избегао ризик од сиромаштва међу децом, потребно је створити могућности родитељима да унапреде свој свакодневни живот, реформисати и модернизовати постојећи систем социјалне заштите и генерално улагати у децу.

Шеф Делегације ЕК у Србији истакао је да Влада, али и сви други носиоци власти на републичком и локалном нивоу, морају наставити да раде на побољшању социјалне бриге о најмлађима и инклузији малишана из маргинализованих група, и додао да то није само трошак већ и инвестиција.

Инвестирањем у децу правимо најбољу инвестицију у будућност наших држава јер само добро подигнуто дете, образовано и здраво дете, може сутра да допринесе друштву у коме живи, закључио је Дежер.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs