Београд, 12. октобар 2009. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић саопштио је данас да је Национални програм за интеграцију Србије у Европску унију (НПИ) у периоду од јула до септембра ове године испуњен 96 одсто.
 |
Милица Делевић и Божидар Ђелић |
Ђелић је на конференцији за новинаре на којој је представљен редовни квартални извештај о спровођењу поменутог програма оценио да ће та пролазност сигурно добити добру оцену у извештају Европске комисије о напретку Србије на путу европских интеграција.
Према његовим речима, од почетка примене НПИ, у јулу прошле године, до септембра ове године остварено је 81 одсто тог програма.
Он је указао на то да ће напори који су учињени како би закони били усвојени бити настављени и у наредном периоду, упркос смањењу администрације и проблему са буџетом.
Потпредседник Владе је навео да је у Београд стигла техничка мисија ЕК која ће на терену проверити
извештај Србије о испуњености критеријума из "мапе пута" за визну либерализацију, који је крајем септембра послат Комисији и представљен њеном потпредседнику Жаку Бароу током посете Београду.
Ђелић је најавио да ће се у петак, 16. октобра, састати са представницима техничке мисије, и изразио уверење да ће том приликом заједнички бити констатовано да је извештај веродостојан и да су самим тим сви преостали услови за прелазак Србије на белу шенген листу испуњени.
Он је истакао да је Србија прошле године, када је усвојила овај програм, послала јасну поруку грађанима, али и европским партнерима, да има јасан план како да се усклади са правним тековинама ЕУ до 2012. године.
Потпредседник Владе је нагласио да Србија чини све да до 2012. године буде спремна за улазак у ЕУ, али да то не значи да ће те године бити и примљена у чланство Уније.
Према његовим речима, Србија је једина земља која није кандидат за чланство у ЕУ, а која је припремила Национални програм интеграције, што показује њене административне капацитете.
Ђелић је оценио да је НПИ изузетно снажан аргумент за савезнике Србије који су бројни и желе да се што пре затвори јаз између формалног статуса наше земље, односно чињенице да је Споразум о стабилизацији и придруживању потписан, али се не примењује, и њеног истинског капацитета.
Добри познаваоци ће вам рећи да је Србија спремна да већ сутра почне преговоре за улазак у ЕУ, али још није спремна да постане чланица Уније, а НПИ је конкретан доказ да радимо све што је у нашој моћи да будемо спремни у административном смислу за улазак у ЕУ до 2012. године.
Када је реч о подршци грађана Србије европским интеграцијама, Ђелић је истакао да о том питању постоји веома широк и стабилан консензус.
Директор Канцеларије за европске интеграције Владе Србије Милица Делевић објаснила је да испуњеност плана од 96 одсто значи да је од 81 неопходних прописа усвојено 78.
Делевић је рекла да је Скупштина Србије своје обавезе испунила са 222 одсто, односно да је усвојила 20 закона и прописа, од планираних девет у трећем кварталу, и додала да је висок проценат резултат усвајања закона који су заостали из претходног периода.
Она је подсетила на то да је према подацима из Извештаја о спровођењу НПИ Канцеларије за европске интеграције у новембру 2008. године оствареност обавеза износила 26 одсто, што је резултат изузетно скромне активности Скупштине Србије због одржавања избора.
Према њеним речима, у Извештају о НПИ за период јул–септембар 2009. наводи се да је Влада Србије од планираних 10 уредби и стратегија усвојила осам, док су министарства од планираних 58 усвојила 50 правилника.
Према подацима из Извештаја, Влада је утврдила предлоге девет закона од планираних 13, чиме је свој план остварила са 69 одсто, а у усвајању подзаконских аката остварила је успешност од 83 одсто.
Делевић је указала на то да би проценат испуњености био већи да су усвојени закони из надлежности министарства финансија, правде, пољопривреде и енергетике.
Она је навела да се ускоро очекује усвајање закона о дивљачи и о тарифном систему за производњу електричне енергије, и додала да примена усвојених закона не показује само тежњу Србије за европским интеграцијама већ и конкретну корист грађанима Србије.
ВИДЕО: Божидар Ђелић о Националном програму за интеграцију Србије у ЕУ