Београд, 7. октобар 2009. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић поновио је данас да је став председника Републике Србије Бориса Тадића и Владе Србије принципијелан и да не постоје услови да Срби изађу на локалне изборе које су косовске институције расписале за 15. новембар.
ВИДЕО: Горан Богдановић о ставу Владе Србије по питању локалних избора на Косову и Метохији
Богдановић је на конференцији за новинаре, одржаној у Палати Владе Србије, указао на то да нема дилеме за сумњу у супротно, и додао да је добро што су се челници државе по том питању изјаснили још пре три месеца.
Кад бих сматрао да су избори у интересу српског народа, први бих рекао јавно да треба на њих да изађу, истакао је министар и подсетио на то да је изборе 15. новембра, за разлику од ранијих које је расписивао УНМИК, први пут расписала Влада Косова коју Србија не признаје.
Он је истакао да од данашњих разговора представника Еулекс полиције и МУП-а Србије очекује конкретизацију договора из септембарског споразума, који је потписан са мисијом ЕУ на Космету.
Богдановић је објаснио да конкретизација договора пре свега треба да се односи на координацију у сузбијању криминала на Космету, размену информација, на командни ланац у КПС полицији и хапшење у Новом Брду.
Министар је оценио да су разговори Еулекса и МУП-а Србије велики помак и да показују вољу и решеност Србије да се на простору Космета, у сарадњи са међународном заједницом, сузбију сви видови криминала.
Такође, Богдановић је упозорио на то да се на Косову и Метохији и даље крше основна људска и грађанска права Срба и других неалбанаца, који у покрајини немају слободу кретања, имовина им је угрожена, и који не могу да поврате своје узурпиране куће и станове.
Министар је навео да постоји одлична сарадња са УНХЦР-ом, који је задужен за повратак имовине Срба, и истакао да би било најбоље да Србија на Космету има своје судство, полицију и друге органе.
Нажалост, имамо ситуацију да Србија на Космету није присутна у обиму у ком бисмо желели да буде и да наша земља није у ситуацији да српској и другим заједницама гарантује безбедност, због чега се на том плану мора сарађивати са међународном заједницом, истакао је Богдановић.
Он је упутио позив привредницима да више улажу у јужну српску покрајину јер није решење да Срби у покрајини живе од социјалне помоћи, већ се мора учинити све да се они запосле и да се отворе радна места како би имали будућност и перспективу.
Министар је најавио да ће у четвртак, 8. октобра, бити расписан јавни позив за доделу подстицајних кредитних средстава у вредности од 110 милиона динара намењених економском развоју и запошљавању на Косову и Метохији.
Према његовим речима, Србија је чврсто опредељена за то да економски јача српску заједницу у покрајини, због чега ће отварање нових радних места и запошљавање бити главни критеријум за доделу ових средстава.
Богдановић је навео да ће предност на конкурсу имати људи чији програми предвиђају веће запошљавање, они који ће активирати производњу, као и они који ће радити на проширењу, реконструкцији и модернизацији постојећих капацитета.
Министар је додао да ће се при додели тих средстава, као и претходни пут, водити рачуна о томе да она буду равномерно подељена по читавој територији Космета, при чему подстицајна средства неће моћи да користе они који желе да отварају кладионице, да се баве развојем трговине, играма на срећу или куповином возила за таксирање.
Богдановић је поновио да се додела подстицајних средстава одвија у сарадњи са Фондом за развој и да је њен циљ запошљавање, што је предуслов за опстанак Срба и других неалбанаца у покрајини, и самим тим важан фактор за очување територијалног интегритета земље.
Он је подсетио на то да је на конкурсу који је расписан у јулу ове године 25 правних субјеката – од којих девет на северу, а 16 јужно од Ибра, добило 80 милиона динара који се наменски користе.
Средствима која су тада додељена већ се остварују одлични резултати, а од поменутих 25 пројеката седам је већ реализовано, док је 18 у фази реализације, указао је министар.
Он је додао да су, због правне несигурности и недостатка гаранција, улагања привредника из централне Србије у јужну покрајину минимална, и упутио позив свима који су радили на Космету пре 1999. године и ту имали своје погоне да се врате на то подручје како би се запослио што већи број људи.