Београд, 6. октобар 2009. године – Скупштина Србије почела је данас обједињену начелну расправу о стратегијама националне безбедности и одбране Србије, а у дневни ред
прве седнице јесењег заседања накнадно је уврштен и Предлог закона о Војнобезбедносној агенцији и Војнообавештајној агенцији.
Министар одбране Драган Шутановац је, образлажући Стратегију националне безбедности и Стратегију одбране, истакао да оне представљају важна стратешка документа у области реформе одбране и безбедности, и додао да су њихови основни циљеви заштита виталних интереса државе и грађана у тим областима.
Шутановац је подсетио на то да је једнострано и противправно проглашена независност Косова и Метохије основна претња безбедности са којом се Србија суочава, и навео да основно полазиште Стратегије безбедности чине суверенитет и територијални интегритет, економски просперитет, социјална стабилност и европска спољнополитичка оријентација.
Према његовим речима, овај документ је усмерен на развој демократије и владавину права, поштовање људских и мањинских права и унапређење сарадње са најутицајнијим субјектима међународне заједнице и државама у региону.
Министар је поновио да чланство у европским и другим структурама представља потврду политичке и цивилизацијске зрелости Србије, и нагласио да активно учешће у деловању међународних организација представља национални интерес државе.
Он је указао на то да се у Стратегији одбране наводи да су витални одбрамбени интереси Србије очување суверености, независности и територијалне целовитости, као и заштита безбедности грађана.
Посланици ће расправљати и о предлозима закона о цивилној служби, о одликовањима и о употреби Војске Србије и других снага одбране у мултинационалним операцијама ван граница Републике Србије.
У дневни ред прве седнице јесењег заседања накнадно је уврштен и Предлог закона о Војнообавештајној и о Војнобезбедносној агенцији.
Влада Србије је на
седници одржаној 24. септембра усвојила предлог тог закона, чијим ће изгласавањем бити завршена правно-нормативна регулатива са аспекта спровођења реформи у систему одбране.
Предлог закона је потпуно усклађен са савременим безбедносно-обавештајним потребама од значаја за одбрану Србије и у потпуности уважава захтеве за ефикасношћу војних служби безбедности у условима измењеног безбедносног окружења.