Београд, 2. октобар 2009. године – Министар за телекомуникације и информационо друштво Јасна Матић навела је данас да Нацрт закона о електронским комуникацијама омогућује либерализацију у области телекомуникација, уводи нове механизме за заштиту права корисника и учвршћује независност и дефинише надлежности, процедуре и улогу регулаторног тела.
ВИДЕО: Јасна Матић о Нацрту закона о електронским комуникацијама
Матић је на конференцији за новинаре рекла да Нацрт овог закона, који је потпуно усклађен са регулаторним оквиром ЕУ, обезбеђује већу транспарентност у доношењу одлука, унапређује предвидивост регулаторног оквира и владавину закона као предуслов за повећање инвестиција и унапређење телекомуникација у Србији.
Она је указала на то са се јавна расправа о овом нацрту отвара данас његовим објављивањем на сајту Министарства (
www.mtid.gov.rs) и трајаће до 30. октобра.
Према њеним речима, овај нацрт представља прилагођавање постојећег закона о телекомуникацијама, које је неопходно пре свега због техничког и технолошког развоја телекомуникација.
Основни принципи у развоју телекомуникационих технологија треба да се заснивају на европским искуствима у развоју модерног информационог друштва. То пре свега подразумева законодавне реформе у сектору телекомуникација, либерализацију тржишта телекомуникација, обезбеђивање стабилне микроекономије, транспарентну и недискриминаторску политику развоја телекомуникација у складу са међународно прихваћеним стандардима, убрзану технолошку модернизацију, као и образовање, усавршавање и специјализацију одговарајућих кадровских ресурса, истакла је Матић.
Такође, она је навела да је сектор телекомуникација један од најдинамичнијих и најпрофитабилнијих привредних у Србији, са значајним импликацијама на друштвени и привредни развој.
Овај закон има за циљ и равномернији развој Србије и то пре свега кроз изградњу телекомуникационе инфраструктуре, будући да је у појединим регионима приметно заостајање у изградњи телекомуникационих капацитета, указала је Матић.
Она је додала да би бржи развој електронских комуникација такође требало да допринесе регионалном ширењу пословних активности, и то кроз оснивање нових независних предузећа и формирање нових одељења, што би имало позитиван утицај на запошљавање на локалном нивоу.
У оквиру јавне расправе биће организована и три округла стола и то у Београду 14. октобра, у Новом Саду 16. октобра и Нишу 27. октобра.
Решењем министра за телекомуникације и информационо друштво од 22. децембра 2008. године формирана је Радна група за израду Нацрта закона о електронским комуникацијама коју чине помоћник министра за телекомуникације и информационо друштво Јелена Сурчулија, помоћник министра за телекомуникације и информационо друштво Ирина Рељин, специјални саветник министра за телекомуникације и информационо друштво Слободан Марковић, саветник у Министарству за телекомуникације и информационо друштво Стефан Лазаревић.
Такође, у овој радној групи су и правни саветник у Министарству за телекомуникације и информационо друштво Милош Стојковић, декан на Правном факултету Универзитета Унион Владимир Водинелић, адвокат Слободан Кремењак, адвокат Душан Стојковић, професор на Факултету политичких наука Раде Вељановски и професор на Факултету политичких наука Мирољуб Радојковић.