Београд, 22. септембар 2009. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је данас да је за Србију неприхватљиво да постоји царина на административним прелазима са Косовом и Метохијом и да се ту убирају приходи који ће ићи за финансирање такозване државе Косово.
 |
 |
Фото: Танјугархивски снимак |
 |
Богдановић је у изјави за агенцију Танјуг истакао да то неће прихватити ни српска заједница на Космету ни држава Србија, и додао да је Београд спреман да разговара са Еулексом о убирању прихода на административним прелазима, и о томе на који начин би се они дистрибуирали пре свега српској заједници у покрајини.
Не можемо, међутим, прихватити да административна линија буде и граница, да та царина буде царина такозване државе Косово, као и да такви приходи иду у буџет те такозване државе и да се њима финансирају разне активности које су можда чак и против српске заједнице на Космету, поручио је министар.
Кад је реч о разговорима у вези са правосуђем, он је указао на то да је Србији у интересу да се правни вакуум који постоји пре свега на северу Косова што пре реши, и додао да се на том пољу можда и најдаље отишло у разговорима са Еулексом.
Желимо да српске судије, тужиоци и техничко особље што пре почну рад у северној Косовској Митровици, указао је Богдановић и прецизирао да у овом тренутку још нема договора са Еулексом о томе по којим законима и уредбама ће се судити у српским срединама на Косову и која ће бити највиша инстанца.
Према његовим речима, ресорно министарство бави се животним проблемима Срба у покрајини и води се девизом да живот мора бити испред политике, али уколико нема Срба на Космету, онда је узалудна борба за његово очување.
Пре свега треба економски да ојачамо српску заједницу, и то и радимо. Први пут смо јавно расписали оглас о подстицајним средствима и ту је већ уложено 86 милиона динара, а следеће недеље ће се кренути и са другом траншом у износу од 110 милиона динара, прецизирао је министар.
Он је објаснио да ће та средства бити употребљена пре свега за отварање радних места, пружање помоћи постојећим привредним субјектима и оснивање нових јер се не може живети само од помоћи и државних средстава, већ се мора покренути процес производње.
Богдановић је подсетио на то да Србија улаже и у инфраструктуру у српским срединама на Косову и Метохији, и подсетио на то да су у последњих годину дана изграђена два вртића, а да су још два у изградњи.
Министар је навео да се гради 40 станова у Брђанима и 50 станова у Косовској Митровици, и додао да је веома важно то што се контролише како и где се троше средства, чиме се постижу врло значајне уштеде.
Према његовим речима, и поред економске кризе, Србија на Космет шаље исти износ средстава као што је то радила и прошле или претпрошле године.
Говорећи о локалним изборима које су привремене косовске институције расписале за 15. новембар, Богдановић је рекао да су Влада Србије и председник Србије још пре два месеца потпуно јасно исказали став да на Космету не постоје услови за одржавање локалних избора.
Он је нагласио да се у ситуацији када Срби немају слободу кретања и када се крше њихова људска и грађанска права, а први пут након 1999. године такозвана Влада Косова расписује изборе и ради по плану Мартија Ахтисарија који је Србија одбацила, не може очекивати да Београд позове Србе да изађу на те изборе.