Београд, 14. септембар 2009. године – Државни секретар Министарства правде Владе Републике Србије Слободан Хомен изјавио је данас да је у Србији завршено 95 одсто планиране реформе правосуђа, и најавио да би требало да буде донета нова стратегија којом ће бити обухваћен план за наредних пет година.
 |
 |
Џон Морисон и Слободан Хомен |
 |
Фото: Танјуг |
 |
Хомен је на дводневној конференцији "Национална стратегија реформе правосуђа – шта предстоји" указао на то да је од 2006. године усвојено 35 закона у тој области и да би нова стратегија била посвећена спровођењу закона, смањењу трајања судских поступака и бржем остваривању правде.
Он је истакао да су у овом тренутку највећи проблеми правосуђа спорост судских поступака и неефикасност, и најавио да би предстојеће измене Законика о кривичном поступку требало да допринесу убрзању судских поступака.
Државни секретар је рекао да ће до краја године бити предложени нови закони о парничном и о извршном поступку, који ће такође утицати на убрзање и повећање ефикасности судских поступака.
Према његовим речима, током јесени посланици ће одлучивати и о изменама и допунама Закона о Уставном суду Србије, надлежностима државних органа у поступцима за ратне злочине и о амнестији.
Хомен је нагласио да су из Предлога закона о класификацији информација избрисана ограничења која су се односила на приступ независних институција поверљивим подацима.
Он је навео да ће Скупштини Србије бити упућене и измене предлога овог закона јер су размотрене и уважене примедбе невладиног сектора о приступу независних институција тајним подацима.
Хомен је указао на то да је радна група донела одлуку о томе да се у закон унесу измене којима је прецизирано да свима под једнаким условима буду доступни подаци, без обзира на ознаку поверљивости.
Државни секретар је додао да ће независне институције у поступку провере података морати да прођу безбедносне провере, и да ће тај услов важити за сваког ко приступа тајним подацима.
Хомен је рекао да ће у закону бити измењене и одредбе које се односе на надлежности Владе Србије и њене службе која је задужена за контролу спровођења закона.
Амбасадор Канаде у Београду Џон Морисон прецизирао је да је за реформу правосуђа у Србији и успостављање независног и ефикасног система правде Канада до сада обезбедила пет милиона долара.
Он је истакао да је за успостављање владавине права, која је суштински значајна за одрживи развој, Канада од 2003. године уложила више од 400 милиона долара у 800 различитих програма у Србији.
Професор Правног факултета у Београду Горан Илић указао је на то да у наредном периоду предстоји рад на томе да се повећа значај тужилаца у прикупљању доказа, као и да се уведе нагодба о кривици.
Илић је најавио да ће током јесени бити организована стручна расправа о Закону о кривичном поступку, која ће бити посвећена појединим решењима, као што су однос тужиоца и полиције, положај одбране, као и систем правних лекова.
Он је истакао да правосудном систему Србије предстоји увођење значајних новина, међу којима су укидање истражног судије и давање веће улоге тужиоцу у прикупљању доказа, при чему се уводи и систем нагодбе за кривична дела за која је предвиђена казна до 12 година затвора.
Конференцију организује Канадски пројекат реформе правосуђа у Србији и она означава завршетак Канадског пројекта реформе правосуђа на Балкану, који су 20. јула 2006. године покренули Канадска агенција за међународни развој и Министарство правде Владе Србије у циљу подршке успешној примени Националне стратегије реформе правосуђа у Србији.