Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Формиран Комитет за контролу и безбедност саобраћаја

Формиран Комитет за контролу и безбедност саобраћаја

Београд, 9. септембар 2009. године – Министар за инфраструктуру у Влади Републике Србије Милутин Мркоњић саопштио је да је данас формиран Комитет за контролу и безбедност саобраћаја при том министарству, који ће допринети смањењу броја саобраћајних несрећа.

ВИДЕО: Милутин Мркоњић о раду Комитета за контролу и безбедност саобраћаја



Фото: infobiro.tv
Мркоњић је на конференцији за новинаре објаснио да Министарство жели да обавља учесталу контролу саобраћаја у земљи, с обзиром на повећан број инцидената у саобраћају, жртве и велику материјалну штету, као и због повећања обима саобраћаја, чији се раст очекује добијањем белог шенгена.

Министар је указао на то да ће Комитет, на чијем је челу и који има 25 чланова, заседати једном месечно, при чему ће то тело одржавати конференције за новинаре у циљу упознавања јавности са својим радом, инцидентима који су се догодили и мерама које се предузимају.

Он је, након првог састанка тог комитета, навео да је формирано и четири поткомитета, а њихов задатак је повећање контроле саобраћаја на речним токовима, у ваздуху, на железници и на путевима у Србији, анализа и предузимање конкретних мера и утврђивање одговорности ради смањења броја инцидената и жртава.

Фото: infobiro.tv
Начелник Саобраћајне полиције генерал Стојадин Јовановић, који је и члан Поткомитета за безбедност друмског саобраћаја, рекао је да је у последњих неколико година за 50 одсто смањен број саобраћајних несрећа у односу на период од пре десет година.

На нашим путевима је раније забележено 1.700 жртава годишње, док последњих неколико година тај број варира између 850 до 950 годишње, указао је Јовановић и додао да ће тај поткомитет и даље настојати да побољша безбедност и допринесе смањењу броја жртава на путевима у Србији.

Он је подсетио на то да нови Закон о безбедности саобраћаја треба да почне да се примењује од 10. децембра ове године, чиме би у значајној мери требало да буде побољшана безбедност на нашим путевима.

Јовановић је навео да је у Београду већ почео да се примењује видео-надзор, који је активиран приликом одржавања "Универзијаде", и најавио да ће у наредном периоду такав надзор бити проширен на подручје целе земље.

Фото: infobiro.tv
Директор ЈП "Железнице Србије" Милован Марковић, који је и члан Поткомитета за безбедност железничког саобраћаја, рекао је да је за осам месеци ове године забележено 335 несрећа у којима су живот изгубиле 33 особе.

Чинимо све да они путни прелази који су означени као фреквентни буду обезбеђени најсавременијим средствима и на тај начин смањимо ризик од несрећа, нагласио је Марковић и додао да ће то јавно предузеће у наредном периоду инвестирати у обезбеђивање прелаза.

Фото: infobiro.tv
Директор Директората цивилног ваздухопловства Небојша Старчевић и члан Поткомитета за безбедност ваздушног саобраћаја указао је на то да је само у две земље у Европи, Србији и Турској, ове године дошло до пораста ваздушног саобраћаја.

Он је рекао да у нашој ваздухопловној индустрији долази до једног техничког инцидента на у просеку 1.000 часова лета, што је на европском нивоу, док се велики инциденти са људским жртвама дешавају у просеку једанпут на три милиона полетања.

Према његовим речима, у српском ваздухопловству ради се са прилично старим технологијама, опремом и авионима, што не угрожава безбедност, али повећава трошкове.

Помоћник министра за инфраструктуру и председник Поткомитета за безбедност водног саобраћаја Павле Галић навео је да се, без обзира на то што је водни саобраћај најбезбеднији, и на њему ипак догађа годишње у просеку 80 саобраћајних незгода, са великом материјалном штетом и људским жртвама.

Галић је указао на то да је у последње три године смањен број саобраћајних удеса на води, али да је неопходно хитно донети закон о безбедности пловидбе, који би требало да буде завршен до краја године.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs