За повратак на Космет пријавило се 1.212 расељених породица
Београд, 4. септембар 2009. године – Помоћник министра за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Бојан Анђелковић изјавио је данас да се за повратак на Космет пријавило 1.212 породица, односно 3.200 интерно расељених особа.
Анђелковић је на конференцији за новинаре одржаној поводом завршетка процеса пријаве расељених особа на Косову и Метохији, као и проблема повратка интерно расељених у Ђаковицу, подсетио на то да је регистрација обављена од марта до половине августа, и да је била ограничена на интерно расељене у 55 колективних центара и оне који су у претходном периоду изразили жељу да се врате у јужну покрајину.
Он је напоменуо да регистрацијом нису били обухваћени интерно расељени који живе у приватном смештају, као ни Срби и други неалбанци који су прогнани са огњишта, а остали су да живе у покрајини.
Помоћник министра је навео да од укупног броја регистрованих, њих приближно 10 одсто, или више од 100 породица са око 400 чланова , припада националним мањинама - Горанцима, Ромима и Муслиманима.
Он је нагласио да је у колективним центрима за повратак регистровано 49 породица, и објаснио да многи од прогнаних који у њима живе чекају да виде какви ће бити резултати овогодишњег повратка.
Анђелковић је истакао да је за повратак регистрованих у овој години потребно реконструисати или потпуно изградити 848 објеката, односно стамбених јединица, и навео да је њих 340 потпуно уништено, док је за остале неопходна реконструкција.
Према његовим речима, потребно је и иселити 240 станова Срба који су готово неоштећени, а у које су се нелегално уселили Албанци.
Он је указао на то да се већина ових станова налази у Ђаковици, за коју се регистровао и највећи број повратника - 228 породица, и додао да је поред тога потребно изградити још 100 објеката за релокацију расељених лица која су се изјаснила за ову могућност.
Анђелковић је најавио и да ће на основу захтева самих регистрованих следеће недеље почети акција уређења потпуно запуштених и порушених православних гробаља на Косову и Метохији.
Он је навео да је на подручју покрајине регистровано 437 оваквих гробаља, али да то није коначан број, с обзиром на то да део њих из безбедносних разлога још није регистрован, а међу њима је и Јеврејско гробље у Приштини.
Конференцији је присуствовао и представник Ђаковчана Ђокица Станојевић, који је указао на то да инцидент до кога је дошло када је група расељених посетила Ђаковицу на Велику Госпојину није утицао на жељу тих људи да се врате својим кућама.