Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > У региону непозната судбина 15.655 особа

У региону непозната судбина 15.655 особа

Београд, 28. август 2009. године – Председник Комисије за нестала лица Владе Републике Србије Вељко Одаловић рекао је данас да се након ратова на просторима бивше Југославије приближно 16.000 особа у региону воде као нестали и истакао да је то озбиљан проблем за који је неопходна сарадња свих држава региона.

ВИДЕО: Вељко Одаловић говори о неопходности сарадње свих држава региона у решавању проблема несталих лица



Фото: Фонет
Одаловић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом 30. августа, Међународног дана несталих, рекао да већ две године није било ексхумација тела у Хрватској, као ни у Кошарама на Космету, где се поуздано зна да има неидентификованих тела српских и других војника, при чему је иста ситуација и са Босном и Херцеговином.

У неким срединама не постоји пуна спремност за наставак ексхумација. Србија је сваку обавезу која је пред њу била постављена прихватила и реализовала и ми тражимо од свих у региону да се идентично понашају, рекао је Одаловић.

Он је навео да је у овој години Комисија Владе Србије за нестала лица са Космета преузела 12 идентификованих тела и додао да је оно што посебно брине то да смо имали само три појединачне ексхумације, иако смо дали много информација о локацијама где се претпоставља да се налазе тела убијених.

Из Хрватске је преузето 27 тела, рекао је он и указао на то да на територији Хрватске постоји око 500 познатих гробница са НН лицима, које је требало ексхумирати.

Према подацима Црвеног крста од 34.372 лица нестала широм региона судбина још 15.655 је и даље непозната.

Шеф регионалне делегације Међународног комитета Црвеног крста у Београду Пол Анри Арни изразио је забринутост због спорости процеса проналажења и идентификовања несталих.

Арни је рекао да су у протеклој години пронађени одговори и посмртни остаци за свега 1.149 људи, углавном у Босни и Херцеговини, а да је број решених случајева из сукоба у Хрватској и на Косову и Метохији веома мали и све мањи.

Он је поручио да владе у региону морају учинити много више него што су до сада чиниле да би се породицама несталих пружио одговор о њиховим најближима.

Мирослав Стојковић из Удружења несталих и киднапованих током рата на Косову и Метохији изразио је незадовољство због тога што већ годинама у мртвачници у Приштини стоји 380 неидентификованих тела.

Председник Координације српских удружења породица несталих лица са простора бивше Југославије Чедомир Марић апеловао је на градске власти у Београду да одреде локацију за спомен-обележје несталима, будући да је Србија једина земља која нема такав споменик.

Он је саопштио да ће чланови породица несталих за разлику од прошле године, када су цвеће положили на импровизовану спомен-плочу у центру Београда, ове године у оквиру обележавања светског Дана несталих венац оставити пред Скупштином Града са паролом – Тражимо истину, ма како болна била.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs