Београд, 27. август 2009. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је да је Влада данас усвојила план социјалне сигурности чији је циљ да се заштите законска права запослених, очувају радна места и олакша дијалог између запослених и послодаваца.
 |
Расм Љајић и Мирко Цветковић |
Фото: Танјуг |
Цветковић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, објаснио да је Влада донела одлуку о томе да уплати пензијско-инвалидско осигурање за запослене у државним и приватизованим предузећима, чиме би им било омогућено повезивање радног стажа.
Премијер је рекао да тај пакет подразумева и измиривање доприноса за здравствено осигурање како би им се омогућило лечење, и најавио да ће убудуће бити измењен и систем контроле и прописа који ће омогућити да уплате доприноса буду редовне.
Он је саопштио и да је донета одлука о обезбеђивању средстава за једнократну помоћ најугроженијим радницима који нису примали плату, као и репрограмирање дуговања за струју, и додао да су одређене и активности којима ће убудуће бити спречаване злоупотребе у процесу приватизације.
Цветковић је рекао да примена свих мера почиње одмах, осим мере повезивања стажа, јер је за то потребан одговарајући закон, који би требало да буде усвојен у октобру.
Према његовим речима, Влада је одлучила да буде сачињен и споразум о специјалном партнерству чији би потписници били синдикати и послодавци, при чему је Влада одредила критеријуме и начине према којима ће убудуће бити одржавани јавни скупови.
Он је навео да се Влада не боји великих социјалних немира, већ да сматра да је потребно у ту област увести ред и да треба да буде познато шта се може, а шта не.
Ово није мера којом се забрањују скупови, већ се они каналишу у оно што могу и треба да буду и што је, у крајној линији, тековина демократског друштва, поручио је Цветковић.
Председник Владе је истакао и да ће буџетски дефицит у овој години бити покривен без додатних пореских намета, и указао на то да ће извори потребних средстава бити кредити међународних финансијских институција, помоћ Европске уније и повољни банкарски кредити.
Он је нагласио да се разговори са представницима Међународног монетарног фонда (ММФ) воде у доброј атмосфери, и додао да се сада разговара на експертском нивоу и процењује свака појединачна ставка.
Говорећи о изворима за покривање дефицита, премијер је објаснио да се држава код комерцијалних банака задужује по каматној стопи која је испод шест одсто, што су врло повољни услови, док је камата на кредите од међународних финансијских институција још повољнија, односно три до четири пута нижа од оне код комерцијалних банака.
Према његовим речима, још једна могућност која ће највероватније бити искоришћена јесте то што је у систему повећања квота ММФ-а Србији припало додатних 500 милиона долара, које може да повуче.
Цветковић је подсетио на то да ММФ даје средства искључиво за девизне резерве, али да је реч о специфичној ситуацији и да ће Србија, уколико буде постигнут договор, моћи да повуче та средства и за покриће буџетског дефицита.
Он је саопштио и да на данашњој седници Владе није било речи о смањењу броја запослених у државној управи, али и додао да се о томе разговара већ дуже време и да је реч о озбиљном пројекту који на средњи и дуги рок треба да повећа ефикасност државне администрације.
На питање да ли ће Србија изаћи из кризе следеће године, премијер је одговорио да је његов субјективан одговор да хоће, као и да је оптимиста и да има повољних вести и сигнала у том смислу.
Цветковић је поновио и да Предлог измена Закона о информисању, након што је завршена расправа и заказано гласање, не може бити измењен нити повучен из процедуре.
Он је рекао да на данашњој седници није било речи о том законском предлогу, али да ће се посланици изјаснити о њему у садашњем облику, и изразио уверење да ће тај документ добити потребну подршку посланика у парламенту.
Премијер је додао да је на седници Владе Србије разговарано и о великом броју саобраћајних несрећа на путевима и упутио апел возачима да не пију алкохол када возе, као и да брзину возила прилагоде условима пута, имајући у виду то да подаци говоре да су то најчешћи узроци удеса.
Цветковић је указао на то да је повећана пажња у вожњи нарочито неопходна крајем лета због тога што се велики број људи враћа са одмора, а деца полазе у школу након распуста.
Министар рада и социјалне политике Расим Љајић прецизирао је на конференцији да ће данас усвојеним планом мера бити омогућено радницима да повежу радни стаж за период од 1. јануара 2004. до 30. јуна 2009. године.
Да би се то омогућило, потребно је донети закон, а нацрт тог правног акта биће завршен за 10 дана, најавио је министар и изразио очекивање да ће до краја септембра тај документ бити усвојен на Влади и прослеђен парламенту на усвајање.
Он је објаснио да мера која се односи на здравствено осигурање за запослене којима нису уплаћивани доприноси значи да ће бити омогућено да се овере све здравствене књижице за ову годину, и додао да је за ту меру потребно обезбедити 40 милиона динара.
Према његовим речима, једнократна помоћ у износу од 5.000 динара биће додељивана најугроженијим радницима који више од три месеца не примају плате, а биће омогућене и извесне олакшице за плаћање рачуна за електричну енергију.
Значај ових мера тим је већи што омогућава интензивирање социјалног дијалога и истинско социјално партнерство у условима кризе и зато сматрамо да после њиховог усвајања и формирања радне групе у којој су и представници синдиката и послодаваца, нема разлога за протесте и штрајкове, јер на овај начин желимо да разговарамо о решавању свих појединачних проблема у сваком конкретном предузећу, истакао је Љајић.
Он је указао на то да Министарство рада и социјалне политике нема прецизне податке о броју радника којима није повезан радни стаж, али да, према подацима Пореске управе, укупна дуговања за неплаћене доприносе износе 59 милијарди динара.