Београд, 7. август 2009. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да је неопходно да се непрестано ради на унапређењу квалитета здравствених услуга.
Милосављевић је на конференцији за новинаре, поводом завршетка пилот пројекта "Едукација из области комуникација за здравствене раднике у породилиштима у Србији", оценио да је едукација и боља комуникација међу корисницима и оних који пружају здравствене услуге веома важна и да је треба унапређивати.
Министар је подсетио на то да је од 10. априла до 18. јуна ове године реализован пилот пројекат едукације за здравствене раднике у породилиштима у Србији у који је било укључено 72 начелника одељења и 86 главних медицинских сестара.
Према његовим речима, циљ пројекта, који је спроведен у 41 граду у Србији, а обухватио је 46 здравствених установа, јесте повећање нивоа квалитета здравствених услуга и поверења пацијената.
У оквиру пројекта одржана су едукативна излагања, дискусије, задаци и различите вежбе, а учесници су оценили да велики број запослених у систему здравствене заштите професионално и коректно обавља свој посао, навео је министар.
Он је подсетио на то да лекари за седам година рада треба да сакупе 168 кредитних поена на различитим видовима едукације и семинарима како би могли да обнове лиценцу.
Управник Завода за перинатологију Клинике за гинекологију и акушерство Клиничког центра Војводине Тихомир Вејновић навео је податак да смртност породиља у породилиштима у Србији не прелази 15 на 100.000 порођаја годишње, чиме се она сврставају међу боља у свету.
Вејновић је указао на то да се према параметрима Светске здравствене организације (СЗО) у добра породилишта убрајају она где је смртност породиља од 30 до 50 на 100.000 порођаја.
Он је навео да је смртност новорођених беба у Србији 15 на 1.000 новорођенчади, што такође, према параметрима СЗО, спада у примере добре праксе и додао да се у нашој земљи годишње роди између 70.000 и 80.000 беба у 58 породилишта.
Често јавност лоше оцењује квалитет рада бабица и особља у породилиштима, а ми желимо да покажемо да то није тако, рекао је Вејновић и истакао да су скоро сва породилишта у Србији била укључена у едукацију како би се смањио број неспоразума који постоје између запослених у овим установама и пацијената.
Главна медицинска сестра у ГАК "Народни фронт" Стана Миловановић навела је да је највећи проблем то што су бабице преоптерећене јер на једну бабицу долази више породиља.