Београд, 3. август 2009. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је да ће држава Србија наставити да јача све своје институције које раде на Космету јер не постоје услови да привремене, односно једнострано формиране институције Косова буду сервис српских житеља покрајине.
|
|
|
Фото: Фонет (архивски снимак) |
Богдановић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" рекао да ће Србија, како би олакшала свакодневни живот Срба и осталих неалбанаца на Космету, истовремено, економским улагањима помоћи српским срединама, уз напомену да ће приоритетна улагања бити у школство и здравство.
Улагања у школство и здравство на Космету:– Намеравамо да сваку школу у којој српски ученици похађају наставу уредимо и опремимо, тако да ће наши ђаци предстојећу школску годину дочекати у окреченим и уређеним учионицама. Од уштеде буџетских средстава, 60 милиона динара смо издвојили у те намене јер је, нажалост, велики број школа на Космету био руиниран и запуштен. Значајна средства из Националног инвестиционог плана биће издвојена за опремање домова здравља и болница, а у току је и изградња неколико обданишта. Настојали смо да та средства буду равномерно распоређена широм покрајине, и то углавном у срединама јужно од Ибра. Економско јачање српске заједнице предуслов је и једини начин за опстанак нашег живља.
Недостатак личне и имовинске сигурности Срба у покрајини:– Јасно је да су надлежности наше државе на Космету ограничене, али ми морамо да учинимо све како бисмо Србима, али и свим житељима Космета који Србију сматрају својом државом, олакшали свакодневни живот. Истовремено, од међународне заједнице морамо непрестано захтевати да се обезбеди заштита основних људских права и слобода, пре свега слобода кретања, рада, али и заштита личне имовине...
План од шест тачака генералног секретара УН:– Преговори са Еулексом о питањима полиције, царине и правосуђа већ се одвијају, тако да је повратак српских полицајаца у редове Косовске полицијске службе један део тих преговора. У контактима са представницима Еулекса настојимо да остваримо основне захтеве наших припадника ове службе, а то је рад по командном ланцу Еулекс полиције, чији су припадници у виду надзорних органа већ присутни у подстаницама и станицама у којима раде Срби. Такође, после два састанка одржана у Београду, и преговори о судству ће бити настављени, а преговараће се о могућностима наставка рада наших судија и тужилаца. Додатни проблем је и рад царинских пунктова, тако да и ту покушавамо да изнађемо модалитет како би се новац од убирања прихода издвајао за српске средине на Космету.
О мисији Еулекса:– Србија је Еулекс прихватила на основу три позната услова: да буде статусно неутралан, да ради у складу с Резолуцијом 1244 и под капом УН, односно на основу одлуке Савета безбедности. Зато ми очекујемо да Еулекс буде у служби свих грађана Косова. Једино се на тај начин може постићи напредак у покрајини, док ће сви другачији поступци водити ка даљој дестабилизацији овог подручја. УН је институција која мора довести до решавања ситуације на Космету, све до изналаска неког коначног решења. У том смислу наша држава и даље сарађује и са мисијом УНМИК, која је, заправо, и даље легитимни орган на Космету јер је и она, као и Еулекс, под патронатом УН. Свим нашим састанцима са представницима Еулекса присуствују и представници УНМИК.
Процес пред Међународним судом правде на основу тужбе Србије о једностраној независности Космета: – Свесни смо да су правда и међународно право на нашој страни и свакако да очекујемо одлуку у нашу корист. Свака друга одлука не би била реална. Сигуран сам да су наша позивања на правду и међународно право основни разлози што је талас признавања једностране независности Косова заустављен јер веровање у међународно право мора бити основ савременог света.
Повратак Срба на Космет:– Повратак Срба на Космет једно је од нереализованих питања на коме међународна заједница није показала никакве резултате. Међутим, пошто је тренутно најмање 1.000 породица које већ десет година бораве у колективним центрима исказало жељу да се врати у свој крај на Космету, сматрамо да ће управо њихов повратак бити тест за међународну заједницу, која је Албанце вратила за три недеље, док ни након десет година нема значајнијег повратка Срба.
Снабдевање струјом у српским срединама на Космету:– Питање струје у српским срединама на Космету биће решено на дуге стазе на основу преговора радне групе Владе Србије. На Космету мора да заживи владавина права како би Србима и осталим неалбанцима била доступна правда.