Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Сет закона из области здравства побољшаће квалитет здравствених услуга

Сет закона из области здравства побољшаће квалитет здравствених услуга

Београд, 20. јул 2009. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да ће усвајање предложених пет закона из области здравља о којима је парламент почео обједињени претрес допринети побољшању квалитета здравствених услуга и здравља грађана.

Милосављевић је, образлажући посланицима Скупштине Србије сет поменутих закона, изразио наду да ће по питању њиховог усвајања бити постигнут консензус у Скупштини Србије, с обзиром на то да је реч о најзначајнијем јавном интересу.

Посланици расправљају о предлозима закона о јавном здрављу, о трансфузиолошкој делатности, о трансплантацији органа, о трансплантацији ћелија и ткива и о лечењу неплодности поступцима биомедицински потпомогнуте оплодње.

Министар је објаснио да ће Предлог закона о јавном здрављу допринети унапређењу и очувању здравља становништва, очувању њиховог физичког и психичког стања, очувању животне околине и спречавању ризика фактора за нарушавање здравља.

Према његовим речима, доношење овог закона неопходно је да би се јасно дефинисала ова област, регулисала улога држава, развила ефикасна здравствена инфраструктура, али и због увођења одговорности за финансирање јавног здравља.

Милосављевић је додао да је циљ предложеног закона и усаглашавање са прописима ЕУ и најсавременијим стандардима у тој области.

Он је рекао да Предлог закона о трансфузиолошкој делатности успоставља стандарде у области обезбеђивања адекватних количина крви и крвних компоненти, и навео да је циљ усвајања овог документа да се институцијама које се тиме баве омогуће бољи услови рада.

Предложеним решењима врши се и хармонизација са високим стандардима ЕУ у области прикупљања, тестирања, прераде и чувања, дистрибуирања и складиштења крви, указао је министар.

Милосављевић је истакао да је основни разлог доношења тог закона обезбеђивање адекватних количина крви за пацијенте, али и успостављање нових, виших стандарда у тој делатности, а за друштво у целини успостављање вишег квалитета у пружању адекватне здравствене заштите.

Он је објаснио да Предлог закона о трансплантацији органа уређује узимање органа са умрлог лица и надзор над спровођењем тог поступка, и указао на то да је разлог за његово доношење системско уређење области трансплантације, организације установа и надзора, као и стварање услова за то да се трансплантација обавља у складу са најразвијенијим стандардима.

Према његовим речима, усвајањем Предлога закона о трансплантацији ћелија и ткива биће створени услови за промоцију донација, повећање броја трансплантација ћелија и ткива, као и унапређење квалитета пружања здравствених услуга.

Милосављевић је подсетио на то да је између 2000. и 2005. године у Србији извршено укупно 535 трансплантација бубрега и осам јетре, док је у току 2008. године извршено укупно 106 трансплантација бубрега.

Он је објаснио да се предложеним актом уређује добијање, донирање, тестирање, складиштење, чување ћелија и ткива, оснивање банака ћелија и ткива и слично.

Министар је указао на то да се Предлогом закона о лечењу неплодности поступцима биомедицински потпомогнутог оплођења регулише тај поступак, уређује поменута област и обезбеђује надзор над спровођењем закона.

Милосављевић је подсетио на то да се од јула 2006. године финансира један покушај вантелесног оплођења, да је током 2007. године у три установе извршено 699 успешних вантелесних оплођења, док је у 2008. години у девет установа извршено 1.156 успешних вантелесних оплодњи.

У тај програм у прошлој години уложено је 325 милиона динара, а проценат успеха износио је 32 одсто, закључио је министар.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs