Почетна страна > Вести > Политика > Предложени закони из области кривичног права допринеће ефикасности правосудних органа
Предложени закони из области кривичног права допринеће ефикасности правосудних органа
Београд, 17. јул 2009. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић оценила је данас да предложени закони из области кривичног права уносе новине у кривично законодавство које ће допринети повећању ефикасности и побољшању квалитета рада правосудних органа.
Маловић је, образлажући предлоге тих закона на седници парламента, навела да ће њиховим усвајањем бити створен нормативни оквир за наставак реформе правосуђа у складу са интресом и потребама државе и грађана.
Посланици данас воде обједињену расправу о седам законских предлога - о сарадњи са Међународним кривичним судом, изменама и допунама Закона о извршењу кривичних санкција, изменама и допунама Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, закона о извршењу казне затвора за кривична дела организованог криминала.
Парламент ће размотрити и предлоге закона о изменама и допунама Законика о кривичном поступку, изменама и допунама Кривичног законика, као и измене и допуне Закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма.
Маловић је објаснила да Закон о изменама и допунама закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала проширује надлежност специјализованих државних органа за борбу против организованог криминала на нова кривична дела.
Она је прецизирала да ће се на удару органа за борбу против организованог криминала наћи починиоци кривичних дела против уставног уређења и безбедности Србије, дела корупције коју изврше највиши државни функционери, дела међународног и финансијског тероризма.
Министар је додала да је надлежност проширена и на кривично дело прања новца, уколико новац потиче од организованог криминала, корупције и финансирања тероризма.
Говорећи о предложеним изменама и допунама Кривичног законика, Маловић је навела да се пооштравају казне за приближно трећину кривичних дела, чиме се јача генерална превенција и одвраћају потенцијални учиниоци кривичних дела.
Она је нагласила да предложене измене уводе ново кривично дело којим ће бити санкционисано недозвољено јавно коментарисање судских поступака и ометање правде.
Министар је прецизирала да се предложеним решењима убиство носиоца правосудне функције или полицијских службеника, као и особа које обављају посао од јавног значаја, третира као тешко убиство.
Такође, пооштрене су казне за кривична дела силовања, обљубе над немоћним особама, децом, обљубе злоупотребом службеног положаја, као и посредовање у проституцији.
Маловић је објаснила да ће изменама и допунама Законика о кривичном поступку, бити уведен институт споразума о признању кривице, који може довести до бржег окончања кривичних поступака и смањења трошкова.
Она је додала да се предвиђеним решењима тужиоцу даје могућност да без сагласности суда одложи кривично гоњење за дела за која је запрећена казна до три године затвора, односно уз одобрење судског већа за дела за која је запрећена казна до пет година.
Изменама се уводи обавеза другостепеног, вишег суда, да одржи претрес и сам пресуди у случају када је већ једном укинуо првостепену пресуду и предмет вратио првостепеном суду на поновно суђење, објаснила је министар правде.
Према њеним речима, на тај начин биће скраћено трајање кривичног поступка и повећана одговорност другостепеног суда.
Маловић је додала да ће сведок сарадник после стицања тога статуса у поступку и даље бити окривљени, и указала на то да ће му казна изречена пресудом бити умањена за половину.
Она је рекла да ће доношењем закона о сарадњи са Међународним кривичним судом бити створен нормативни оквир којим ће бити дефинисан поступак сарадње Србије и тог суда.
Министар је напоменула да закон садржи нужна ограничења сарадње која проистичу из права суверености Србије, и указала на то да предложено решење садржи начело забране истовременог вођења поступка, што практично значи да за иста кривична дела окривљени не може да одговара и пред домаћим и Међународним кривичним судом.
Законом о изменама и допунама Закона о извршењу кривичних санкција прецизније је уређен рад појединих служби у заводима, пре свега у службама за третман, обуку, упошљавање и службе за здравствену заштиту.
Маловић је објаснила да предложена решења Закона о извршењу казне затвора за кривична дела организованог криминала ближе уређује посебан режим извршења казне затвора и додатно ограничавају права осуђених за организовани криминал.
Према њеним речима, пре свега образује се посебно одељење за издржавање казне затвора за кривична дела организованог криминала, у које неће бити упућене све особе које су правоснажно осуђене за кривична дела организованог криминала, већ само они за које се утврди да представљају опасност да ће осуђени наставити са криминалном делатношћу, при чему ће осуђени у посебном одељењу имати мањи обим права него остала осуђена лица.
Изменама и допунама Закона о спречавању прања новца и финансирању тероризма прецизирају се казнене одредбе у делу који се односи на привредне преступе, тако што се прописује одговорност и одговорног и овлашћеног лица, закључила је Маловић.