Београд, 2. јул 2009. године – Министар за људска и мањинска права Светозар Чиплић саопштио је да је Влада на данашњој седници закључила да предстојећи локални избори на Косову и Метохији нису у складу са Резолуцијом 1244 СБ УН ни уставним оквиром за привремену самоуправу и да нема услова да Срби из покрајине учествују на њима.
Чиплић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, навео да је Влада разматрала актуелне проблеме на Космету и да је закључила да је повратак Срба у Косовску полицијску службу (КПС) остварен у складу са применом Споразума од шест тачака који је у складу са Резолуцијом 1244 и политиком статусне неутралности одговорних међународних чинилаца.
Министар је указао на то да Влада Србије очекује да ће у срединама јужно од Ибра повратак Срба у КПС допринети повећању степена сигурности и успостављању владавине права у оквирима Резолуције 1244.
Према његовим речима, Влада сматра и да повратак Срба у ту службу представља повратак на стање пре једнострано проглашене независности Косова, при чему ће Министарство за Косово и Метохију наставити интензивну сарадњу са међународним мировним мисијама на стабилизацији стања у јужној покрајини.
Он је навео и да је Влада данас усвојила Предлог закона о националним саветима националних мањина, чијим доношењем ће Србија постати прва земља у региону са темељно дефинисаном мањинском самоправом.
Министар је указао на то да ће поменути предлог закона по хитном поступку бити упућен Скупштини Србије на усвајање и додао да се тим документом уобличава процедура избора националних савета и утврђује њихова надлежност, финансирање и имовина.
Чиплић је прецизирао да је у питању уставни институт мањинске самоуправе, који је до сада био у напоменама закона из 2002. године и додао да је Устав из 2006. године први пут дефинисао и загарантовао ту самоуправу.
Након усвајања тог закона националне мањине ће моћи први пут да спроведу изборе за своје националне савете, објаснио је Чиплић и додао да ће се о правима мањина старати сами припадници националних мањина, што је и суштина мањинске самоуправе.
Према његовим речима, предвиђени облик мањинске самоуправе у Србији далеко је либералнији и пружа много више права него у Мађарској, Хрватској, Македонији и Црној Гори где је та материја такође регулисана.
Министар просвете Жарко Обрадовић рекао је да је Влада данас усвојила предлоге два закона из области образовања – о основама система образовања и васпитања и о уџбеницима и другим наставним средствима, чијим ће усвајањем у значајној мери бити унапређен образовни систем у Србији.
Обрадовић је навео да оба закона уводе битне новине у систем образовања у нашој земљи, и указао на то да се Предлогом закона о основама система образовања и васпитања повећава ниво укључености деце у школство, побољшава се квалитет и ефикасност образовања.
Министар је рекао да је у том документу посебна пажња посвећена и унапређењу образовања одраслих, и истакао да је одржано више разговора са представницима синдиката о том документу, при чему је усвојена већина њихових предлога.
Кад је реч о преласку на нов начин финансирања у наредним годинама, министар је рекао да једна одредба овог закона предвиђа да ће то финансирање бити примењивано од школске 2014/2015. године.
Он је навео да Предлог закона о и уџбеницима и другим наставним средствима регулише положај свих издавача у Србији, како једног државног, тако и других приватних, и додао да је по питању садржаја тог документа постигнута потпуна сагласност са издавачима и представницима синдиката.
Обрадовић је изразио очекивање да ће Скупштина Србије брзо усвојити предлоге два поменута закона јер ће они бити основа за усвајање других закона из области образовања.