Београд/Беч, 27.јун 2009. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изразио је уверење да ће Међународни суд правде (МСП) у Хагу, доћи до закључка да је једнострано проглашење независности Косова супротно међународном праву и истакао да ће потом Приштина, уколико жели да реши нејасну ситуацију, морати да уђе у дијалог са Београдом.
Јеремић је, у интервјуу бечком листу «Стандард», рекао да је процес о легалности независности Косова у току пред МСП.
Ми смо уверени да ће пресуда МСП показати да је у случају независности Косова дошло до кршења међународног права. У том случају ће Приштина доспети у незавидну ситуацију, зато што више неће бити даљих признавања независности. Након такве пресуде, Косово засигурно неће моћи да постане чланица у појединим међународним организацијама. Ту ситуацију ће Приштима моћи да превазиђе само кроз дијалог и преговоре са Београдом, поручио је Јеремић.
Према његовим речима, ранији преговори су доживели неуспех јер је косовским Албанцима обећано да у случају неуспеха могу прогласити независност, као и да ће поједине веће државе то признати.
Он је подсетио да је од тада само 60 од 192 земље чланице УН, признало Косово, и да већина држава признаје територијални интегритет Србије.
Дипломатски напори Србије су се очигледно исплатили. Кроз мирољубиву политику смо у међувремену легализовали наше ставове и то поред константног притиска појединих најмоћнијих држава на многе земље у свету да признају противправну независност Косова. На другој страни чврсто верујем да ће Србија и друге државе западног Балкана постати чланице ЕУ, навео је Јеремић.
На констатацију листа да се у Србији грађани већ радују укидању визног режима од стране ЕУ и на питање шта то значи за становнике Косова, Јеремић је одговорио да сваки грађанин Србије према Уставу има иста права.
Такође у Уставу је дефинисана и територија Србије, и сви грађани који живе на тој територији имају право на српску путну исправу. Чињеница је да на једном делу српске територије влада посебан административни режим који је предвиђен Резолуцијом 1244 СБ УН. Административни капацитети Србије на том делу територије су ограничени због чега су потребни додатни безбедносни механизми, који су задовољили критеријуме европских експерата, објаснио је Јеремић.
Говорећи о Босни и Херцеговини (БиХ) Јеремић је критиковао високог представника међународне заједнице Валентина Инцка.
Србија је један од гаранта Дејтонског мировног споразума и залаже се за територијални интегритет БиХ, и уједно принципијелно не жели да се меша у унутрашње ствари једне независне државе. Ми, међутим, мислимо да би било далеко боље да се демократско друштво у БиХ тако развије да више нема потребе за једну функцију у оквиру босанског државног поретка, која има апсолутистичке надлежности и о којој се одлучује у иностранству, нагласио је министар спољних послова Србије.