Београд, 24. јун 2009. године – Министар животне средине и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић изјавио је данас да би у заштиту животне средине Србије у наредних десет година требало уложити приближно четири милијарде евра, што је 54 евра годишње по становнику.
Оливер Дулић о циљу доношења закона о фонду за заштиту животне средине
Дулић је на седници Одбора Скупштине Србије за заштиту животне средине и одрживи развој указао на то да трошкови загађења животне средине по становнику износе око 330 евра годишње, тако да су разлози за улагање у ту област не само хумане већ и економске природе.
Он је навео да пакет еколошких закона који је усвојен у мају 2009. године представља праву револуцију у области животне средине, и подсетио на то да никада до сада није био донет тако велики број закона у оквиру једног министарства.
Према његовим речима, након усвајања тих закона неопходно је донети 186 подзаконских аката да би ти закони заживели у пракси.
Потрудићемо се да у овој години завршимо кључне подзаконске акте на којима ће систем заштите животне средине функционисати дугорочно, најавио је министар.
Он је објаснио да ће ти закони допринети заштити здравља становништва, али и створити могућност да привреда Србије буде конкурентнија на тржишту ЕУ јер ће производни процеси бити у складу са стандардима које ЕУ признаје.
Дулић је истакао да се приближно 350 тона олова годишње испусти у нашу атмосферу због коришћења бензина који садрже олово, а који је у ЕУ забрањен, и поновио да је недопустиво да Србија буде међу последњим земљама које још користе оловни бензин.
Србија има велики проблем и са одлагањем опасног отпада, навео је министар и указао на то да ресорно министарство планира да до 2012. године изгради постројење где ће се одлагати неоргански опасни отпад.