Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Интензивирати приватизацију и одржати стабилност цена

Интензивирати приватизацију и одржати стабилност цена

Београд, 13. септембар 2004. године - Потпредседник Владе Републике Србије Мирољуб Лабус изјавио је да се стање у домаћој привреди објективно поправља, али да се мора интензивирати процес приватизације, извршити снижавање банкарских камата, побољшати ефикасност правосудног система и очувати стабилност цена.

Мирољуб Лабус
Лабус је у интервјуу за агенцију Танјуг оценио да се објективно стање поправља, и истакао да се у Србији, посматрано са становишта пораста зарада од 11 одсто у односу на септембар прошле године, данас живи боље.

Он је, подсећајући на то да су зараде запослених из новембра и децембра 2003. године биле тек нешто мање од данашњег просека, објаснио да је тај ниво постигнут захваљујући приватизационим приходима у време претходне владе.

Потпредседник Владе указао је на то да се домаћа привреда и даље налази у тешком положају јер свака друга фабрика не ради, и најавио интензивирање процеса приватизације и то путем десет великих тендера који ће бити расписани до краја године, као и повећањем броја аукцијских приватизација.

Он је истакао да је Влада врло сложна око концепта убрзања приватизације, и додао да постоји општа сагласност о томе да се мора одржати стабилност цена, у границама раста до 10 одсто до краја године.

Лабус је рекао да су радници често предмет манипулације руководећих гарнитура у друштвеним предузећима, где се злоупотребљава неизвесност у процесу приватизације, а радници брину због губитка радног места.

Као могући излаз, он је навео редефинисање улоге постојећих синдиката, који морају да штите радничка права у условима функционисања акционарства, при чему и синдикати, као уосталом и целокупна привреда и друштво, морају да прођу кроз процес промена.

Лабус је, говорећи о расту спољнотрговинског дефицита и негативном платном билансу, навео да је Светска банка незадовољна таквом ситуацијом, и оценио да је једини начин за њено превазилажење повећање извоза и кредитирање извозних послова, уз одржавање стабилности динара.

Он је нагласио да решење лежи на макроекономском плану, где се морају смањити банкарске камате за кредитирање извозних послова и привући инвестиције за домаћу привреду која ће производити за извоз, а уједно таквим предузећима отписати дугове према држави, како би се растеретило њихово пословање.

Према његовим речима, дефицит платног биланса за првих седам месеци ове године већи је него у истом периоду прошле године. Лабус је истакао да Влада чини све напоре да реши проблем спољнотрговинског дефицита, и изразио очекивање да ће само са Русијом бити остварена размена у висини од 1,5 милијарди долара до краја ове године.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs